3D Baskı Hizmeti İçin Online Fiyat Hesaplama

Üretim yöntemlerindeki hızlı gelişmeler 3D yazıcıların seri üretimde de kullanımlarının artacağını ve 3D yazıcı çifliklerinin giderek yaygınlaşacağını göstermektedir. Bizde böyle bir sistemi yönetmek ve Online sipariş alabilmek için bir web sitesi geliştirmeğe karar verdik.
Bu projenin amacı 3D print hizmeti veren bir işletme için online sipariş alma ve anında fiyat verme işlerini yürütecek digital alt yapının hazırlanmasıdır.
Proje büyümeğe açık ve başka üretim yöntemlerini de kapsayacak şekilde API’ler geliştirilerek tasarlanmıştır. Kullanıcı arayüzü işlemleri için PHP Laravel MySQL kullanılmış, zaman alan ve response süresinin geciktiği durumları yönetebilmek için (bütük dosya transferleri ve büyük STL dosyalarında fiyat hesaplanması gibi) JQuery ile çözüme ulaşılmıştır. STL dosyasının resminin çekilmesi ve fiyat hesaplaması için 3D objenin dilimlenmesi gibi asıl teknik hesaplamaların yapıldığı kısımlarda API bazlı NodeJs uygulamaları geliştirilmiştir.
Sistem STL dosyasının hacim yada ağırlığının bulunması ile fiyat hesaplaması yapmamaktadır. Mevcut çözümlerin çoğunda bu yöntem kullanılmakta fakat doğru sonuçlar alınamamaktadır. Bizim sistemimizin en önemli özelliği 3D model 3D printer için hazırlanırken kullanılan dilimleme algoritmalarının çekirdek kısımlarını kullanıp gerçekten bu obje basılması durumunda ne uzunlukta filament kullanılacağını ve nekadar süre gerektiğini bulup buradan bir fiyat hesaplamasına gitmesidir. Bunu NodeJS serverı üzerinde CuraEngine kulanarak gerçekleştirdik.
Sistem şu anda FDM 3D printerlar ile hizmet veren işletmeler için hazırlanmış olsa da API bazlı sistem mimarisi sayesinde ileride CNC işleme, lazer kesim ve diğer 3D baskı methotları kullanılarak gerçekleştirilen üretim hizmetleri için de online fiyat hesaplamaları yapabilecektir.
Sistem içerisine, müşterinin, hizmet veren ile iletişim kurabileceği bir ticket sistemi eklenmiştir. Bu sayede müşteri soru sorabilecek yada hatalı ve basımı mümkün olmayan parçaları sisteme gönderdiğinde hizmet veren de bu kanaldan kendisini doğru tasarıma yönlendirebilecektir. Aynı altyapı, sisteme yeni bir model yüklendiğinde yada yeni sipariş geldiğinde eposta ile hizmet vereni bilgilendirmekte, hizmetveren de (admin) gelen işleri yada soruları kendi ekibindeki arkadaşlarına yönlendirebilmektedir.
Tamamen kendi yazılımlarımızla ve Türkçe olarak geliştirdiğimiz sistemi kullanmak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler. nerginer@gnexlab.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.