Bu Stres Çarkı ile Kodlama Öğrenin

Uzun süreden beri genç nesile kodlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmenin yollarını düşünüyorum. Hepimiz, kodlamayı öğrenmenin çok önemli olduğunu biliyoruz, ancak bu iş o kadar da kolay olmuyor. Zaman alan bu süreç gençlerin daha işin başında vazgeçip başarısız olmalarına neden oluyor. Devam etmek için ilginç bir şeye ihtiyacınız var. Defalarca başarızız olsanız bile vaz geçmemeli arka arkaya gelen başarısızlıklardan yılmamanız önemli. Bu nedenle sizi vazgeçmeden denemeye teşvik eden bir motivasyon geri bildirim mekanizmasına ihtiyacınız var.

Tüm bunları düşünürken aniden aklıma stres çarkları geldi. Bu alete sadece genç neslin değil, aynı zamanda yetişkinlerin de ilgisinin büyük olduğunu fark ettim. Bu oyuncak başlangıçta otistik ve dikkat eksikliği olan çocukları hedef alıyormuş ancak satış istatistikleri bize işin böyle olmadığını gösteriyor. Oyuncak mağazaları ve online satışlar talebi karşılamaya yetişemiyorlar. Sanki yılbaşı zamanıymış gibi insanlar çılgınca bu aletlerden satın alıyor. Bu cihazın genç insanların kalbine girdiği kesin bir gerçek.
Bende bu fırsatı değerlendirip en çok sevdiğim iki şeyi Arduino ile Stres Çarkını birleştirmeye karar verdim. Bu tasarım aslında RGB LED’ler, stres çarkı ve Arduino’yu bir araya getirmekten başka birşey değil. Tüm bunları birleştirdim ve ortaya bu çıktı:

Lightino fidget spinner

En popüler olan üç kollu tasarım üzerinden devam ettim. Bir kola pili, bir kola RGB ledleri, diğer kola da Arduino’yu koydum. Ortada diğer tüm stres çarklarında da vazgeçilmez olan kaliteli ve uzun dönme süresini garantileyen iyi bir rulman bulunuyor.

Benim için bu oyuncağın en önemli kısmı USB bağlantısıdır. Yeni bir ışık şovu deseni elde etmek için arduinoyu usb den programlıyorsunuz. Bu işlevselliği onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği. Sıradan bir stres çarkına sahip olmak ve onu çevirmek, birkaç dakika içinde sıkılmanıza neden oluyor. Yeniden programlanabilme yeteneğine sahip olması Lightino’ya bence çok şey katıyor. (Bu arada çihazın adı: Lightino)

Lightino’nun arkasındaki asıl düşünce, öğretmenler ve öğrencilerin bir arada deniyerek öğrenmelerini sağlayan programlama, mekanik ve elektronik içeren, yenilikçi bir öğrenme deneyimi oluşturmak ve bu işe yarayan uygun maliyetli bir araç tasrlamakdı.

 

Umarım bu alet çocuklarınız için iyi bir STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) eğitim aracı olacaktır. Gnexlab’da iyi dokumante edilmiş dersler ve kod örnekleri vermeye çalışacağım. Her zaman olduğu gibi, bu aygıtla ilgili tüm donanım ve yazılımlar açık kaynak olacak. Harika gnexlab topluluğun yardımıyla, bu araç genç kuşağın dikkatini çekebilir ve onları kodlamayı öğrenmeye motive edebilir.

Bu cihaza ilk siz sahip olmak isterseniz, aşağıya yorum bıakarak talepte bulunabilirsiniz. Ya da bana bir mail atmanız yeterli olacaktır. nerginer@gnexlab.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.