Telegram Bot Nasıl Geliştirilir ?

telegram

Yapay zeka ve Derin Öğrenme konularında çok fazla haber ve yıkıcı gelişmeler olduğuna dair rivayetler var. Biraz araştırdığınızda neredeyse tüm büyükler (Google, Microsoft, Facebook ve yıllardır zaten IBM) bu konuya milyon dolarlar doküyorlar. Bunlardan en ilginci Elon Mask’ın Tesla’sı. Kendi kendine giden arabalar için görüntü ve sensorlerden gelen bilgilerin fizyonu konularında çok yoğun olarak yapay zekadan yararlanıyorlar. ABD’de iken Tesla ile bir test sürüşü yapma imkanım olmuştu. Size şöyle söyleyim adamlar arabanın iphone versiyonunu yapmışlar. Araba üzerinde dört yıl LTE ücretsiz internet bağlantısı ile geliyor. O zaman anlayamamıştım ama şimdi bunun nedeninin araba kullanıldıkça kaydedilen görüntü ve verilerin Tesla merkezine transfer edilerek merkezdeki yapay zeka algoritmalarını eğitmek için kullanıldığını anlıyorum. Dikkat ederseniz tüm büyükler yapay zeka yazılımlarını ve servislerini ücretsiz kullandırıyorlar. Bunun nedeni de aynı mümkün olduğunca çok kullanıcı bilgisi ile sistemi eğitebilmek. Yapay Zeka çok fazla veri ile eğitilen sistemler olduğu için firmalar buna muhtaçlar. Gerçi geçenlerde MIT’de internette gezinerek kendini eğitebilen bir yapay zeka yazılımı yapıldığı haberi çıktı.

Bu eğitilmiş zekalar tabiki servis olarak bizlerin hizmetine sunulacak. Şimdilik bedava ilerde daha yeteneklileri para ile en yeteneklileri ise ülkelerin savunma ve güvenlik sistemlerinde kullanılacak. Ülke olarak bizde milli yapay zeka yazılımımızı şimdiden eğitmek zorundayız.

Anlatacak çok şey var ama biraz uygulama yapmaya nedersiniz? Biz Türkler hemen çalışan birşeyler görmek isteriz. Hadi başlayalım.

İlk olarak yapay zeka sistemi ile iletişim kuracağımız bir arayüz gerekli bizim için. Bunun için herzaman yanımızda taşıdığımız akıllı telefondan daha iyi bir araç aklıma gelmiyor. Zaten Apple Siri Microsof Cortana vs yazılımlar telefonlarımızda yerini aldı. Benim anlatacağım sistem biraz daha size ait olacak. Size ait olan bir sistemi geliştirmek ve değiştirmek çok daha kolay oluyor.

Yazılım olarak Telegram denilen bir mesajlaşma yazılımını seçtim. Bu yazılım Whatsapp, Facebook messanger benzeri bir chat programı. Ama bazı güzel yanları var. Hızlı olmasının yanında API arayüzleri sayesinde geliştiriciler için çok güzel imkanlar sunuyor. Ayrıca yazı yazmak yerine ses ile de mesaj gönderebiliyorsunuz. Şuanda sesli Türkçe koutları işleyerek yapay zekalı bir sistemi evde çalıştırıyorum. Nekadarını burda anlatıcam bilmiyorum ama bana çok fazla gelecek kokan bir uygulama oldu gibi geliyor.

Telegram bot sizin bir asistanınız. Ona yazı yada sesle verdiğiniz komutları yerine getiriyor. Tabi hangi komuta nasıl bir tepki vereceğini sisiz programlamanız gerekli. Bunlardan bahsedeceğim. Sizlerde ihtiyaç duyduğunuz yada fikir olarak şöyle bir bot olsa faydalı olurdu dediğiniz konuları aşağıda comment olarak yazın tartışalım.

Telegramı çep telefonunuza kurup gerekli adımları geçiyoruz. Bundan sonra yeni bir bot oluşturmak için tüm botların babası BotFather’ı arayıp (search) chat yapmak için sistemimize ekliyoruz. BotFather’in resmi şu şekilde benzer isimde sahte hesaplar da var onlara kanmayın 🙂

telegram

Bu arkadaşı ekledikten sonra onunla chatleşerek yeni Botumuzu oluşturacağız. Mevcut kullanabileceğimiz komutları görmek için /help yazabiliriz.

sc-1

Yeni Botunuzu oluşturmak için  /newbot yazıp BotFather’a gönderin. Bundan sonra size Botunuza ne isim vereceğinizi (name) daha sonrada sonu Bot ile bitecek olan username’ı seçmenizi isteyecek.

Bu adımları tamamlarsanız Tebrikler ilk Botunuzu oluşturdunuz. Burada en önemlisi size gönderilen API token. Bunu sağlam bir yere kopyalayın bundan sonra lazım olacak. API Token aşağıdakine benzeyen harf ve rakamlar topluluğu

270485614:AAHfiqksKZ8WmR2zSjiQ7_v4TMAKdiHm9T0

Yeni botunuzu arayıp konuşmak için listenize ekleyin. Birkaç mesaj yazın. Ne oldu hiç cevap gelmedi mi? Çünkü botunuzun henüz bir zekası yok 🙁

Bir sonraki yazıda botumuza zeka katıp bazı işleri yapmasını sağlayacağız. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

One thought on “Telegram Bot Nasıl Geliştirilir ?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.