Cloud not defteri

Sizde benim gibi kağıt kalem ile çalışmayı sevenlerdenseniz bu yazıyı seveceksiniz. Bir çok digital imkan sayesinde aslında her çalışmamız bilgisayarımızda hatta internette. Ama ben nedense bir fikir üzerinde kafa yorarken mutlaka eski sistem kağıt kalemi önüme alıp yazıp çizip düşünmeyi seviyorum. Ancak böyle konsantre olabiliyorum. Belki eğitim sisteminin getirdiği bir alışkanlık. Her neyse. Tabi hal böyle olunca odam, iş yerim her yer küçük büyük kağıda çizilmiş yazılmış notlarla dolup taşıyor. Birdaha aradığını bulmak ise nerdeyse imkansız.

Bu bir çok insanın sıkıntısı olsa gerek bir çare bulmuşlar. Ve hatta bundan bir milyoncuk kazanmışlar (dolar). Ama helal olsun budenli basit ve faydalı fikirlere bayılıyorum. Tamam uzatmadan alatıyorum.

İndigogo da gördüm bende. Adı Rocketbook.

Siz yazılarınızı çizimlerinizi bir A4 kağıdına yapıyorsunuz bu bilgiler çep telefonunuz yardımı ile cloud da tanımladığınız yerlerde saklanıyor. İster mail ile alabilirsiniz isterseniz dropbox google drive gibi ortamlara kaydedebiliyorsunuz. Engüzel tarafı kağıt üzerine yazdınız clouda gönderdiniz kağıtları çöpe atmıyorsunuz. Mikrodalga fırına koyunca tümyazılar siliniyor ve size yine temiz bir sayfa açılıyor. Çevre kirliliği ve ormanları korumak adınada çok duyarlı.

Böyle anlatınca çok teknolojik bir şey gibi geldi değil mi? Hiç öyle değil. Kağıt bildiğiniz A4 kağıt üzerinde ikonlar vve bir karekod var. Yazdığınız kalem biraz özel ama bu adamların bir buluşu değil zaten piyasada var Pilot üretiyor. Modeli frixion. Bu kalemin mürekkebi belirli bir ısı değerinde görünmez oluyor. Plot bunu silgi ile silinebilen bir kalem yapmak için geliştirmiş. Silginin sürtünmesinden çıkan ısı nedeni ile mürekkep görünmez oluyor. Kağıda hiç zarar vermeden silinsin diye üretilmiş. Harika. Rocketbook daki adamlar da bu mevcut teknolojiyi cloud notebook larında kullanmışlar. Mikrodalga fırına atınca kağıtları ısı yükseliyor ve mürekkep görünmez oluyor. Bilgiler clouda gönderildiği için kaybolmasından rahatsız olmuyorsunuz.

Yazdığınız yazıların clouda gönderilme işini bir cep telefonu uygulaması yapıyor. Yukardan güzelce telefonun kamerası ile sayfanın resmini çekiyorsunuz. Uygulamada alt tarafta işaretlediğiniz ikonlara göre dokumanı gerekli yerlere gönderiyor. Bu ikonlar sayesinde çalışmalarınızı taslaklar, projelerim vs gibi sınıflandırabilirsiniz.

pilot_fixion

Pilotun Frixion kalemi Ülkemizde var 10 tl civarlarında satılıyor. Aldım çok beğendim. Uygulamayı indirdiğinizde de kağıt formatını pdf olarak basabiliyorsunuz. Bu özellik varken yinede insanlar adamların yaptığı notdefterini alımışlar ve adamlara 1 milyon dolar kazandırmışlar. Bunun altında yatan neden yabancılarda yapılmış çalışmaları takdir etmek için para ödemek yatıyor. Açık kaynakda biraz böyle. yıllarca üzerinde çalıştığınız ve ürettiğiniz bilgileri açık kaynak yapıyorsunuz. Yabancılar bu açık kaynak olsa da bundan yararlanıyorlar ise geliştiricisine para ödüyorlar.

 

 

Bu bilgi ve ahlak seviyesine bizlerin de gelmesini temenni ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.