İngilizce mi Türkçe mi ?

Benim yurtdışında faaliyet gösteren bloglarımı keşfeden Türk insanından en çok aldığım eleştiri ‘Neden bunları Türkçe yazmıyorsun’ oluyor. Bu eleştirileri çok yerinde buluyorum ve gnexlab.com da Türkçe yazılar yazıyorum. En son sadece bir çalışmamı gnexlab’da hem Türkçe hem de İngilizce yayımladım. İlk önce Türkçe yayımlanan yazımı twiter ve gnexlab facebook hesaplarından paylastım. Her zamanki gibi günlük 150 hit ler civarında bir erişim oldu sayfama. Ve bir tane de Reha hocamdan yorum geldi. Daha sonra bu çalışmamı ingilizce olarak yazdım ve olanlar oldu. Hackaday.com da bu çalışmamı yayımladılar. O gun siteye 1.145 kişi girmiş. Hackaday.com sitesindeki habere bu yazıyı yazdığımda 42 adet yorum geldi. Bu fark malesef iki neden den oluyor. 1. İngilizce yazarsanız daha çok insana ulaşıyorsunuz. 2. İngilizce konuşan insanlar teknolojiye daha çok ilgi duyuyorlar.

İşte google analytics grafiği. Fazla söze gerek yok.

Screen Shot 2016-01-10 at 12.34.44 PM

 

2 thoughts on “İngilizce mi Türkçe mi ?”

 1. Merhaba Nıri Bey,

  Sitenizin yeni üyelerindenim. Ve ister istemez bu tartışmaya bende katkıda bulunmak zorunda hissettim kendimi.

  Yıllardır mesleğini internetten ve çeşitli kaynaklardan öğrenmek zorunda kalmış bir elektronik teknikerim.(Öğrenmiş biraz iddalı oldu sanırım malum biliyorum demek için ömür çok kısa) Özellikle Pakistan ve Hindistan gibi ülkelerin bilişim ve teknoloji konusundaki atılımlarını tamamen dil ile alakalı bir konu olduğunu düşünenlerdenim ki sağ olsun çinliler bu konuda haklı olduğumu ortaya koyan çalışmaları yıllardır yapıyorlar.

  Akademik çevrelerimiz malesef teknolojiyi inatla başka bir dilde üretmeyi ve yayınlamayı marifet saydıkları ülkemizde, bu konuda çalışmaya başlayan genç ve fırsat arayan gençlerimizi olumsuz etkilemekte, okullarımızda verilen ingilizce eğitiminde durumu göz önüne alındığında genç beyinlerimizden beklenen atılım bir türlü dünya ile eş zamanlı gerçekleşmemekte.

  Bu noktada hatayı kendinde arayan gruptanım ben. Eğer akademik kurumlarımız ve akademisyanlerimiz, hatta biz teknoloji düşünürleri, bu konuda neden çalışmalarımızı kendi dilimizde yapmadığımızı sorgulamalıyız bence. Herşeyden önce amaç okuyan kitlenin çok olması ve onore edilmemiz mi ? yoksa geleceğe bir iz bırakmak mı ? buna karar vermek gerekiyor !

  Eğer amaç ikincisi ise doğru yolda yürüdüğünüzü ve en azından bana örnek olduğunuzu itiraf etmeliyim. (Paylaşımlarınız nedeniyle) ancak artık literatürde yer almak kaygısı bence bir kenara konulmalı ve gelecek nesillerimizin gelişimi için kaynaklar mutlaka Türkçe oluşturulmalıdır. Ana dilimizde teknolji geliştirmenin ilk faydası yeni nesillerimizin daha küçük yaşta teknoloji ile temasa geçmesini sağlamak olacaktır ki bence bu konuda çok geç kaldık bile.

  Uzun lafın kısası kendi dilimzide kaynak ve teknolojik referans noktaları üretmedikçe çocuklarımız ve gençlerimiz bu konuda çalışan ülkelerin gerisinde kalmaya mahkumdur bana göre.

  Saygılarımla.

  Zeynel Abidin Delikan / Elektronik Tekniker

  1. Zeynel Bey,

   Haklı düşüncelerinize bir iki ekleme yapmak istiyorum. Birincisi yeni nesiller özellikle ingilizceyi küçük yaşta öğrenmeli. Bu bir kültürel yozloşma yaratmasının aksine başka kültürlerin hem bilimsel hem de kültürel öğrenilmesine sebep olacaktır. Dünya artık çok küçük ve dünyanın bir çok yerinden insanlarla birlikte çalışmak gerekiyor. Onlar Türkçe öğrensin gibi olmayacak hayalleri dile getirmiyorum bile. İşim gereği savunma alanında çok uluslu toplantılara katılıyorum. Orada tüm ülkeler birlikte askeri projeler yürütüyorlar. Bu projelerde ingilizceye hakim olmak projeye de hakim olmak demek oluyor. İnternet gibi bir okyanusta ingilizce biliyorsanız her konunun uzmanı olabiliyorsunuz. Böyle bir kaynağa sırt çevirmek cahillik olur.

   İkinci önemli konuya gelirsek. Ana dilimizde yayınlar yapmalıyız. Bu ülkede yaşıyoruz ve öncelikle beraber çalışmayı öğrenmeliyiz. Tabiki ana dilimizde çalışacağız. Yukarıda bahsettiğim yabancılardan öğrenilecek en önemli konu ise Paylaşımcı olmak. Türk insanı bildiklerini paylaşmadığı için de Türkçe kaynak yok malesef. Bizler bu konularda öncü olalım. Bilgi gerçekten paylaşıldıkça büyüyor.

   Katkınız için teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.