20 sn’de PCB yapmak

Benim gibi tüm makerların ihtiyacı ve hayali tasarladıkları bir devreyi kolay, hasas ve hızlı bir şekilde elektronik kart haline getirip çalıştırmaktır. Kafanızda yüzlerce fikir ve bir çoğunun da başarısız olma ihtimali bu ihtiyacı doğuruyor aslında. Bu güne kadar çok fazla yöntem denedim hepsinde bazı sıkıntılar yaşıyorsunuz. Bugun En son denediğim ve beni oldukça memnun eden hızlı ve pratik bir yöntemden bahsedeceğim. Aslında bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Photoresist dry film (kuru film) diye geçen ve uv ışığa duarlı bir film var. Endüstride profesyonel kartlarda çoğunlukla bu yöntemle üretiliyor.

dryfilm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk iş her pcb yapımında olduğu gibi kartınızın bakır yüzeyini temizlemek. Bunun için bulaşık teli yada çok ince kumlu zımpara kullanabilirsiniz. Daha sonra ben izo propil alkol ile kartın yüzeyini iyice yağ ve pislikten arındırıp temizliyorum.

IMG_5079

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu malzeme sıcak laminasyon ile temizlenmiş kart üzerine yapıştırılıyor. Laminasyon makinanız varsa şiddetle öneririm. Yoksa benim gibi ütü ile de uygulayabilirsiniz. Hava kabarcığı kalmayacak şekilde çok düzgün bir biçimde bu malzemeyi pcb ye kaplamak önemli. Bu malzemenin 2 tarafında da koruma amaçlı çok ince film tabakaları var. Bu tabakayı kaldırıp pcb üzerine uyguluyorsunuz. Diğer taraftaki film duruyor.

 

 

dryfilm2

 

 

 

 

 

 

 

 

Buraya kadar herşey standart kuru film uygulaması gibi görünüyor. Benim yöntemim bundan sonra farklılaşıyor. Bu film uv ışığa duyarlı demiştik ozaman bize devremizin resmini uv ışık ile pozlayacak bir alet lazım. Uzun zamandır 3d yazıcılarla uğraştığımı bilenler vardır. Son zamanlarda ise DLP yazıcı ile ilgili çalışmalara hız verdim. Bu yazıcılarda da uv ışığa duarlı reçineler kullanılıyor ve bu reçineler Modifiye edilmiş DLP projectörlerle katılaştırılıp katman katman 3d obje üretiliyor. Elimde bu amaçlı kullandığım ve odak uzaklığı optikleri modifiye edilerek çok kısa mesafeye alınan bir dlp projektör var. B9 creatorun yaratıcısı Mike birlikte yazılım geliştirdiğimiz sıralarda bana ABD den göndermişti. İşte uv resimi bende bu projektör ile kurufilm üzerine düşürdüm. Bu projektör XGA denilen 1024×768 4:3 lük bir projectör. Yanlız optikleri ile oynandığı için bu resim çok küçük bir alana odaklanıyor ve bu sayede çok yüksek çözünürlük elde ediliyor. XY de 50 mikron gibi bir çözünürlük gerçekten yüksek. Eğer HD projetör kullanılırsa bu çözünürlükte daha geniş bir alan aydınlatılabilir.

Projektörü uygun odak uzaklığına ayarladıktansonra eagle da tasrladığım devreyi pdf olarak export ettim. Sonra bu resmin 1-1 ölçüde yansıması için bir cetvel üzerine çizimdeki 1cm aralıklarla koyduğum çizgileri oturtana kadar zoom katsayısı ile oynadım. Resimdeki çizgilerle cetvel üzerindindeki çizgiler tam çakışınca yansıyan resmin 1-1 ölçüde olduğundan emin oldum.

IMG_5091 IMG_5092 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan sonra belirlenmesi gereken en önemli parametre kaç sn pozlama yapılacağının bulunması oldu. Bir mühendis olarak kurufilmin ihtiyaç duyduğu enerji ile projektörden çıkan ışık enerjisini hesplara katarak gerekli süreyi sn cinsinden bulmak iyi olurdu ama bu bilgiler elimde olmadığı için 2. en iyi mühendislik yaklaşımı olan deneme yanılma metoduna geçtim. Bir test resmi olarak A harfini 10, 30, 90, 120 ve 180 sn pozladım. Bu deneme bana 30sn ler civarında bir ışığın yeterli olduğunu gösterdi. İkinci denememi gerçek devre çizimi ile 20sn olarak yaptım.

IMG_5089 IMG_5090

 

 

 

 

 

 

 

 

işte sonuçlar aşağıda;

 

IMG_5093 IMG_5094 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozlama yaptıktan sonra 2. koruyucu filmi de çıkarıp çamaşır sodasında (Na₂CO₃) devreyi yıkadığınızda ışık almayan bölgelerin eriyip gittiğini ışık alan yarlerin ise kaldığını görüyorsunuz.

Daha önce aşağıdaki yöntemlerle PCB üretim ve ürettirdim. Aşağıda belirttiğim artı ve eksiler kapsamında bu yöntemlerde kullanılabilir. Ama kesin olan birşey var PCB printerı makerlar için önemli bir araç olur. Böyle bir makina yapabilirmiyiz. Nasıl yapılabilir fikirlerinizi almak isterim. Başlıca kullandığım yöntemler;

1- Çinde ürettirmek :
Artılar: Profesyonel sonuç, Hasas, Çift yada 4 karta kadar üretim şansı.
Eksiler: Uzun zaman alması, Pahalı olması

2- CNC kazıma yöntemi:
Artılar: Delikler ve pcb dış kesimi kolay ve hasas yapılıyor.
Eksiler: Çok hasas CNC makina gerekliliği, PCB yüzeyinden yükseklik bilgisi alarak kalibrasyon yapma gerekliliği, çok hasas sonuç için çok hasas ortam ve kalibrasyon ihtiyacı

3- Ütü yöntemi:
Artılar: Küçük devreler için pratik çözüm
Eksiler: Çok uğraştırıcı,  Her zaman aynı kaliteyi tuturmakda zorluklar.

4- Serigrafi yöntemi:
Artılar:Başarılı sonuçlar veriyor, Seri üretim için uygun
Eksiler: Çok fazla ekipman gerekliliği, Uğraştırıcı

Bu yöntemler dışında ABD ve israilde ciddi çalışmalar yapıldığını izlemekteyim. Bu çalışmalar yeterli düzeyde değil henüz ama yakın gelecekte bu konu çözülecek ve bu makinaların ciddi pazarı olacak. Bu konuda şimdiden çalışmak gerekli diye düşünüyorum. İnternet araştırmalarımda projektör ile devre yapanını görmedim. Ama ben yaptım oluyor :)))

Dünyadaki bazı çalışmalar;

http://voltera.io/
printRender

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laser-Based PCB Printer

 

 

diyouware-machine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.3ders.org/articles/20150630-norwegian-maker-transforms-his-3d-printer-into-a-pcb-making-machine.html

norwegian-maker-transforms-his-printer-into-a-pcb-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “20 sn’de PCB yapmak”

  1. Nuri hocam,
    buradaki bebelerden cok cok pratik bir yol ogrendim.. Alisildigi gibi, fotograf kagidina laser yazicidan cikti aliniyor… daha sonra (utuden farkli olarak) kimlik kaplama makinasindan 3-5 kez geciriliyor.. boylelikle, utuye nazaran “cok daha saglikli ve homojen” bir transfer gerceklesiyor.. Hatta, buradakiler “cift tarafli ve 32 bacakli uC” uygun baskili devreler bile yapiyorlar 🙂 .. Tabii en buyuk dert hala yerine “delik ici kaplama” ki, onun bir cozumunu henuz duymadim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.