Sonunda Oldu (Çakması çıktı)

Sonunda benim tasarımını yaptığım kartın da çakması çinli kardeşler tarafından piyasaya sürüldü. İlk olarak 2011 yılında ortaya attığım bir fikir vardı. Masa üstü CNC makinelerin 3D yazıcı olarak kullanılmasını sağlamak mümkündü. Bazı yazılım ve elektronik eklentilerle bunun kolayca yapılabileceğini gördüm ve çalışmalara başladım.

Proje Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz

photo-little(5)

CNC dünyasında olanlar bilir Mach3 bu konuda oldukça fazla kullanıcısı olan bir yazılımdır. Bu yazılım ayrıca eklentiler geliştirmek içinde gerekli alt yapıyı geliştiricilere sunmakta. Hazır çok kullanıcısı olan bir yazılım var ve değişikliğe de imkan veriyor o zaman yazılım için Mach3 kullanmamın yerinde olacağını düşündüm. Mach3 tamamen CNC amaçlı, kesici takımın 3-5 eksende hareket etmesi için geliştirildiği için üzerinde 3D yazıcılar için gerekli ısı kontrol sistemi mevcut değildi. Bu zaten bir donanım unsuru olmalıydı ve sensörden gelen bilgiyi işleyerek PID olarak ısıtıcıyı kontrol etmeliydi. Bu amaçla bir elektronik kart tasarladım. Bu kart yıllar içinde 4 generasyon geçirdi ve bu günkü halini aldı. Yıllar içinde özellikle yurtdışında 400 den fazla kişi bu sistemle CNC makinalarını 3D yazıcı olarakda kullanıyor. Zaten bu sistemin satış hakları da seeedstudio da. (http://www.seeedstudio.com/depot/Gnexlab-m-76.html?ref=pinfo)

Asıl komik olan ve benim de yeni haberdar olduğum Aliexpress de bu kartın bire bir aynısının başka çinli bir şirket tarafından satılıyo olması. Bunu seeedstudio ya haber verdim bakalım nasıl gelişmeler olacak.

ABD’li tasarım kabiliyeti olan sparkfun ve adafruit gibi şirketler hep kendi tasarımlarının çinliler tarafından izinsiz kullanılmasından yakınırlardı. Onları şimdi daha iyi anlayabiliyorum. 🙂

Ben bunu kendi açımdan bir başarı olarak görsem de aslında açık kaynak ve bilgi paylaşımı konuları açısından geleceğin önemli bir sorunu.

Son olarak belirtmek isterim ki bilgi paylaşımı yapmak ve açık kaynak projeler geliştirmek size çok daha fazlasını kazandırıyor. Bu şekilde çalışmalara devam edelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.