Tam Bir Akıllı EV Uygulaması (2)

Daha önceki yazıda (Tam Bir Akıllı EV Uygulaması (1)) sistem ana bileşenlerini ve yapısını tanıtmaya çalışmıştım. Bu yazıda ise ESP8266 wifi modlünü Arduino IDE kullanarak programlamaya değineceğim. Gnexlab’da mümkün olduğunca teorik bilgi yerine uygulamalar, denemeler paylaşmaya gayret ediyorum. Sizlerin de benim yaptığım bu çalışmaları denemenizi ve benim koyduğum tuğlaların üzerine tuğlalar koyarak bir yapı geliştirmenizi en önemlisi de öğrendiklerinizi paylaşmanızı arzuluyorum. Türk insanının bildiklerini paylaşmakla ilgili sorunu var malesef. Bana en çok sorulan sorulardan biri “Neden bu kadar bilgiyi bedava paylaşıyorsun?” Bu soruya bir kaç cevabım var ama en önemlisi böyle yaptığım için hiç zarara uğramadım. Aksine konuyla ilgili bir çok insanla tanıştım. Ortak projeler yapma imkanı buldum. Bir ürün oluşturmak için bilgi sadece (önemli) bir bileşen. Daha bir çok başka önemli bileşenin bir araya getirilmesi gerekiyor. Size önerim pilginizi paylaşın. Bilginizi paylaşınca sizdeki bilgi kaybolmuyor aksine artıyor.

ESP8266 gerçekten güzel bir çip olmuş 32bit low power mikro işlemci yanında 802.11 b/g/n wifi bedava! hemde bu sıralar fiyatı $2.5 Ülkemizde 30TL civarlarında satılıyor. Aliexpress yada ebayden kolayca alabilirsiniz yolparası vermeden elinize ulaşır. Ülkemizdeki satıcılarada makul fiyatlara satış yapmaları çağrısında bulunuyorum.

Böylesine güçlü bir çip yurtdışında büyük ilgi uyandırdı ve bir ilgili kitle (esp8266 community) bu çip üzerine yazılımlar ve donanımlar geliştirmeye başladı. Yazının sonunda ilgili web sitelerinin linklerini paylaşacağım. Yapmamız gereken ilk şey bu çip için bir geliştirme ortamı kurmamız. Daha önce Mehmet Bozkurt (@alonewolfx2) arkadaşımız Geliştirme ortamı yazısını (ESP8266 Geliştirme Ortamı Kurulumu 1 (Windows)) gnexlabda paylaşmıştı. Ben şimdi sizlere daha kolay uygulama geliştirebileceğiniz ve belkide alışkın olduğunuz Arduino IDE si kullanarak ESP8266 yı direkt nasıl programlayacağınızı anlatmaya çalışacağım. Burada Arduino kullanmayacağız. ESP8266 çipini direkt olarak Arduino geliştirme yazılımı ile programlayıp çalıştıracağız.

Yani elinizde 2.5 Dolara Arduino gibi programlayabileceğiniz bir ortam olacak yanında wifi da bedava geliyor 🙂

1- Arduino IDE 1.6.4 yada daha üst sürümü kurun

Eğer mevcut Arduino ide niz 1.6.4 yada daha üst bir sürümse onu da kullanabilirsiniz yada bu linkden Arduino ide yi indirin. Ben zip halini indirip bir dizinde açmayı terçih ediyorum. Java tabanlı olduğu için heryerde düzgün çalışıyor.

2-ESP8266 Board Package indirin

Bunun için Arduino IDE yi çalıştırın File>Prefereances bölümünü açın alt tarafta Additional Board Manager kısmına bu web adresini girin

http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

adafruit_products_Screen_Shot_2015-07-23_at_12.15.52_PM.png

3- Board Manager’ı açın

Board Manager listesinden esp8266 by ESP8266 Comunity seçip sağ altan install butonuna tıklayın. Bu gerekli tüm dosyaları kurup Arduino IDE yi hazır hale getiriyor.

adafruit_products_Screen_Shot_2015-07-23_at_12.20.12_PM.png

4-Bundan sonrası Arduino programlar gibi devam ediyor.

Board olarak Generic ESP8266 Board seçiliyor. Programlama portuda seçildikten sonra aşağıdaki blink örneğini ideye kopyalayın.

5- ESP8266 donanımının programlamaya hazırlanması

Bu kısımda bu işle az buçuk ilgilenmiş olanlar bilir; ESP8266 yı programlama moduna sokmak için GPIO0 yi GND ye bağlamak gerekiyor. Aşağıdaki gibi FTDI benzeri bir USB Serial dönüştürücü işinizi görecektir.

esp8266-reflash-firmware6- Programlama!

void setup() {
  pinMode(2, OUTPUT);
}

void loop() {
  digitalWrite(2, HIGH);
  delay(500);
  digitalWrite(2, LOW);
  delay(500);
}

Bu kodu ideye kopyalayıp programlama butonuna basın. Programlama bittiğinde GPIO0 GND bağlantısını koparmanız gerekiyor. ESP8266 üzerindeki mavi ledin yanıp söndüğünü görüyorsanız başardınız demektir.

Bu kısmı uzatmadan yazıyı bitirelim. Serinin bir sonraki yazısında wifi pir sensörü yapacağız.

Kaynaklar:

3 thoughts on “Tam Bir Akıllı EV Uygulaması (2)”

  1. Bir sonraki yazı olan pir sensörü için ufak bir bilgi paylaşayım. Esp8266 birçok hazır pir modülü ile beraber kararsız çalışabiliyor, pir sensörü ile esp8266 modülü bir miktar izole etmek gerekiyor stabil çalışma için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.