Yeni Bir Delta Yapımı

 

“Merhabalar,

Kızlarımla deneyler yapmak her zaman çok hoşuma gitmiştir. 11 yaşında olan büyük kızım Fen Bilgisi konularına çok fazla ilgi duyuyor. Onun bu ilgisi meraka dönüşüyor ve sonuçta eve sürekli deney seti alıyoruz. Ben bir çocuğun dünyayı değiştirebileceğine inanan biriyim. Bu nedenle bu tarzdaki isteklerini kırmamaya çalışıyorum. İnanıyorum; kızlarımda bir gün dünyayı değiştirecek.

Makine Mühendisi olduğumdan alışılmamış imalat teknikleri hep ilgimi çekti. Bu sayede 3d yazıcılarla tanışma imkanı buldum. Ancak ilk çıktıklarında çok pahalı olduklarından herhangi bir şey ürettirme şansım olmamıştı. Geçen sene sonlarına doğru bir arkadaşıma yardım maksatlı 3d yazıcılarla ilgili araştırma yaparken sistemin oldukça yaygınlaştığını fark ettim. Artık 3d yazıcılar evlere girmeye başlamıştı.

Nisan ayı başında arkadaşım Facebook’tan bir video paylaştı. Genelde bakmam. Ancak bu seferki video çok ilgimi çekti, izledim. Videoda Easton LaChappelle isimli 17 yaşındaki gencin 3d yazıcı ile protez bir kol yapması, daha önemlisi yaptığı tasarımı herkesle paylaşması anlatılıyordu. Açıkçası çok etkilendim ve çocuklarımın da bir gün bu genç gibi başarılara imza atmasını diledim. Ve sonra evde bir 3d yazıcı olmasının iyi olacağına karar verdim.

Araştırırken gnexlab.com’u keşfettim ve Nuri Bey ile tanıştım. Kendisi beni cesaretlendirdi ve işte buradayım. Amacım bir delta tipi 3d yazıcı yapmak. Ve bunu düşük bir maliyetle gerçekleştirmek. Tasarımı SolidWorks ile yapacağım. Yaptığım araştırma sonucu bulduğum modellerden ve fotoğraflardan faydalanacağım. Özellikle 3dMetri, Rostock ve Kossel faydalacağım tasarımlar arasında olacak.

Geçtiğim aşamaları buradan paylaşacak, Nuri Bey’in fikirlerini alacağım. Umarım herkes için güzel bir tasarım doküman olur.”

H.Kemal

37 thoughts on “Yeni Bir Delta Yapımı”

 1. Bugün itibarı ile start verdim. Nuri Bey’in 3d yazıcılar konusundaki engin bilgisi ve desteğiyle güzel bir yazıcının oluşacağına eminim.

  1. Hilal beyle gecen cuma tanıştık ve bir kahve sofbeti sonrasında kendisi bir Delta 3D yazıcı yapmaya karar verdi. Bu yazı onun çalışmalarını derlediği ve herkesin yararlanabileceği bir içerik olsun diye fikir birliğine vardık. Ben de elimden geldiğince sorulara bu kanaldan cevap vereceğim. Kendisine malzeme seçimi ve bendeki fazla malzemelerden kullanma konusunda yardımcı olacağım. İyi bir makina çıkacağından eminim.

   1. Nuri bey,
    Ben 10.sınıf öğrencisiyim ve kendi 3d yazıcımı sizin ve öğretmenimin desteği ile hayata geçirmek istiyorum.Bana yardımcı olurmusunuz ?

    1. Harun kardeşim. Başarılar dilerim. Gerçekten inanırsan yapamayacağın şey yok. İçinde büyük bir potansiyel olduğunu unutma sakın. Öğretmeninin branşı nedir bilmiyorum ama yardımcı olacağını söylediğine göre ya elektronikle ilgili ya da mekanikle. Ben tasarımı yaptıkça buradan takip edebilirsin.

   2. Nuri bey,
    10.Sınıf öğrencisiyim sizin ve okulumuzdaki öğretmenimin desteği ile kendi 3d yazıcımı hayata geçirmek istiyorum.Yardımcı olurmusunuz ?

 2. Nuri Bey,
  Delta 3d yazıcı tasarlarken, mekanik kısımda en önemli bileşenin kollar ve ölçüleri olduğunu düşünüyorum. Kolların ölçüsü aslında print edebileceğimiz parçanın yüksekliğini belirleyen bir faktör. Şu aşamada öncelikle kolların boyutlandırmasını yapmak istiyorum. Ancak boyutlandırmada parametre olarak 3 ölçünün kesin bilinmesine ihtiyaç var. Üreteceğimiz parça yüksekliği (ben 200 mm olarak düşünüyorum), nozzle kafasının bağlı olduğu platformun olması gereken bir kalınlık değeri ve nozzle ucu ile platformun alt yüzeyi arasındaki ölçü. Platformun yada artık “Taşıyıcı” diyelim, birinci sorum: metalden olmasını istersek kalınlığının bir önemi var mı?
  İkinci sorum şu olsun: Kolların bağlantısında 3dMetride olduğu gibi magnetik bağlantıyı seçmek istiyorum. Mevcut bağlantı şekillerine göre dezavantajı var mı?

  1. Taşıyıcı kısma endeffector deniyor. Türkçe daha güzel bir terim bulursanız onu kullanalım. Bunları ilk kullanan insanlar olarak terminolojiye de katkımız olur. Endeffectoru olabildiğince hafif tasarlayın metal ise 1mm 3mm pleksıglass da oluyor ikisinide denedim. GoldMaster’a yaptığım makinada 1mm paslanmaz sac kullandım. Magnetik bağlantıya gelince yurtdışından çok güçlü neodmium mıknatıslar seçtim. İki tarafıda mıknatıs yaparak daha güclü bir çekiş de sağlanabilir.

 3. Sanırım delta konusunda Nuri bey oldukça deneyim sahibi… dolayısı ile ilk sorunuza onun fikrini almak lazım… ben ikinci sorunuz hakkında naçizane fikrimi belirtmek isterim… Kafanın magnetik bağlantı ile tutturulması farklı uygulamalarda değişim kolaylığı açısından mükemmel bir özellik, ancak tecrübelerime göre kafanın hareketi sırasında zaman zaman üretilen baskı üzerine dokunması söz konusu… bazen hatalı baskı, erken soğuma yada “warping” oluşması ile kfa baskıya sert biçimde çarpabiliyor (özellikle yüksek hızda baskı yaparken)… Bu durumda magnetik bağlantının ayrılması söz konusu olabilir… eğer başında değilseniz baskı mahvolur…
  Sadece fikrimi beyan etmek istedim…
  Dincer Hepguler

  1. İşte gnexlab da hayal ettiğim paylaşımlar ve katkılar bu şekilde çok daha güzel makinalar geliştireceğiz işte. Dinçer bey katkınız için teşekkürler. Evet kafa değişimi benim için çok önemliydi. Makina bir anda bambaşka bir makinaya dönüşüyor çünkü. Bir başka artısı da yanlış bir komut yada aksaklık durumunda bir yere vurursanız makinaya hiç bir zarar gelmiyor. Mıknatıslar atıyor. Baskı eğer sağlıklı giderse plastikten pek bir direnç olmuyor ama tablanın uc kısımlarına giderken mıknatısların yerinden cıktığı gibi durumlarla karşılaştım. O yüzden önerim iki taraftada zıt kutuplarda mıklatıs kullanmak

 4. Nuri Bey, Neodmium mıknatıs kullanmayı düşünüyorum bende. Yurt içi piyasadan almayı düşünüyorum ilk etapta. Sebebi ise tasarım doğrulaması. Açıkçası muhteşem bir bilgi verdiniz: çift taraflı mıknatıs kullanmak. Kürenin arkasındaki dişli kısma halka neodmium takabilirim. Böylece iki mıknatıslı bir bağlantı oluşur.
  Bu konuyla ilgili sorularım:
  1.Kürenin diğer tarafında kullanılacak mıknatıs havşa delikli mi olmalı, yoksa sadece halka mıknatıs olması yeterli midir?
  2.Eğer halka mıknatıs ile çözüm bulabiliyorsak (Sizin önerdiğiniz küre çapı 10 mm) halka mıknatısın delik çapının 8mm olması yeterli diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

  1. Benim anlatmak istedigim de buydu
   kol_miknatis

   1. Aslinda tam bir yarim kure olsa ne guzel olur 🙂 ben en fazla surtunme yuzeyini havsada bulabildigim icin onu kullandim. Halkada buyuk ihtimal yuzey cok az oldugu icin sorun cikar

   2. kure 10mm gayet iyi halka ile ilgili 1. no daki dusuncemdeyim

 5. Şu aşamada kol tasarımlarını bitirdim. Kol boyları 250mm olarak gerçekleşti. Yazıcının yazabileceği daire çapını 200 mm olarak ayarladım. Solidworks’te hareket analizi yaptım ve kolların uygun çalıştığından emin oldum. Bundan sonraki aşamada indiksiyonlu millerin boyunun, en fazla yazma yüksekliği olarak belirlediğim 200 mm’ye göre ayarlanması olacak. Tahminim yazıcının nihai yüksekliğinin 700 mm’yi aşmaması.

  Tasarım bittikten sonra ince detaylar ve doğrulamalar başlayacak. ardından maliyet analizi yapacağım ve malzeme tedarikine başlayacağım. Ancak daha yolum uzun.

 6. Elektronik komponentleri Banggood.com adresinden sipariş verdim. Ben tasarımı tamamlayana kadar gelmesini umuyorum.
  Atmage 2560, Ramps 1.4, motor sürücüleri, lcd ekran. Toplam maliyeti 110 TL civarında olacak. Diğer komponentleri satın aldıkça buradan fiyatlarını da bildireceğim.

 7. Tasarımın büyük bölümünü tamamladım. Aşağıda resmini görebilirsiniz. Ufak tefek pürüzleri de giderince montaj için gerekli malzemeleri toplamaya başlayacağım. Resimden de göreceğiniz gibi bazı detaylar yer almıyor. Aslında her malzemeden kontrol maksatlı bir adet montaj resminde yer alıyor. Bu da tasarımın kontrolü için yeterli oluyor.

  2idlab

 8. Dün Nuri Bey’e kullanılması gereken zamanlama kasnağı ile ilgili bir soru sormuştum. Onu burada paylaşmak istiyorum. Sorum şuydu: Kullanacağımız kasnağın diş sayısı ne olmalı? GT2 16-20 diş mi yoksa GT2 36-40 diş mi?
  Burada önemli parametre nedir? Nasıl seçim yapmalıyız? Düşük diş sayısından aynı noktaya gelebilmek için motor milinin daha çok tur atması, büyük diş sayısında daha az tur atması gerekiyor.

  Nuri Bey özellikle delta 3d yazıcılarda, hassasiyet için mümkün olan en küçük diş sayısını seçmem gerektiğini söyledi. Burada hızdan çok hassas konumlandırma öne çıkıyor. Bende GT2 20 diş sayılı 5 adet zaman kasnağı ve 5 metre zaman kayışı için aliexpress.com dan sipariş verdim. 38 TL ödedim. İyi bir satıcı sanırım en yüksek oyu almış ama ürünlerin gelmeme ihitmalini de düşünmek lazım.

  1. Aynen soylediginiz gibi Delta zaten tasarimi geregi cok hizli bir makina hasasiyeti yakalamak icin mumkun oldugunca kucuk capli yada az dis sayili kasnak kullanmakta yarar var. Degerleri firmware da nerelerde tanimlanmasi gerektigini konusuruz.

 9. Nuri Beye sormak istediğim sorulardan biri de kaç adet end-switch kullanmamız gerektiği. Kartezyen makinalarda üç adet yeterli oluyor. Deltada 6 adet lazımmış gibi görünüyor.
  Delta makinalarda kaç adet end-switch kullanmalıyız?

  1. Tasarim gayet guzel gorunuyor ellerinize saglik.

   Sorunuza min 3 adet olmali diye cevap vermek istiyorum. 3 adet yukarida konumlu home switch isinizi gorecektir.
   Uste olmasi bir cok acidan onemli ileride zamani geldikce konusuruz. Mekanik switchlerde oldukca hasas ve yeterli oluyor. Optik de kullanilabilir ama cok gerekli degil diyebilirim. Cinden aldigim bazi optik switchlerde zamninda cok sikinti yasadim.

   1. İyi günler Nuri bey bende Rostock mini yapıyorum. Elimde 16 Diş GT2 Kasnak olmasına karşın 36 diş print ederek onu kullandım. Yazıcı çalışır hale geldikten sonra bir kaç değişiklikle beraber bu kasnağı da değiştireyim. Teşekkürler bu bilgi için.

 10. Nuri Bey,
  Kritik bir soru daha sormak istiyorum: Motordan hot ende filamenti nasıl sürüyorsunuz? Dişli grubumu kullanıyorsunuz, yoksa yazılımla step motorun hızını düşürüp mü yapıyorsunuz?

  O detayı paylaşabilir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Bowden denilen şekilde filament sürücünüzü extruderdan uzakta konumlandırmak durumunda iseniz (Deltada genel yapı böyle) retrection denilen çok önemli bir konu gündeme geliyor. Yani filamenti istemsiz plastik akmasına karşı (ooze) geri çekmek. Bu durumda hızlı hareket öenmli. Filament sürücü için dişli kullanmak çözünürlüğünüzü artırır ama biraz zamandan kaybettirebilir. Ben bu nedenle direct drive denilen step motorun ucuna bir itiçi ile kullanmayı tercih ettim. Retraction ayarları çıktı kalitesi için en önemli parametre durumuna gelecek sizin için. Burada retraction hızı miktarı ve motorun ivme değerinin çok iyi ayarlanması gerekli. Umarım sorunuza cevap olabilmiştir.

 11. Uzun bir süre sonra tekrar merhaba. Kendi delta yazıcımızı montajlamaya başladık. Şu anda şasi ortaya çıktı. Kablolama bitmek üzere. Fotografları buraya yükleyeceğim.

  Asıl kritik yere geldik sayılır: Yazılım.

  Bu konuda hiç tecrübem yok. İnternette biraz araştırma yaptım ancak delta 3d yazıcılar için gerçekten en uygun yazılım hangisi belirleyemedim.
  Benim için en iyi yazılım, en rahat modifiye edeceğim yazılım diye düşünüyorum.

  Öncelikle Nuri Bey hoşgeldiniz.
  Size sormak istediğim soru şu: Hangi yazılımı kullanmalıyım? Marlin mi, Repetier mi? (Ardunio Mega 2560, Ramps 1.4)
  Yazılımda printer ile ilgili hangi değerler ile oynamak gerekiyor?
 12. Merhabalar,
  Yaptığımız tasarımın montaj safhasındayız. Resimlerde kızımın montaja nasıl yardım ettiğini görebilirsiniz. Bu ilk prototipimiz olduğundan bir öğrenme süreci yaşıyoruz ve hatalarımızı görüyoruz. Gerekli düzeltmelerimizi yaparak yola devam ediyoruz. Bazı düzeltmeleri yazıcı ortaya tamamen çıktıktan sonra yapacağız. Herşey tamamlanınca size tasarımda ve montajda yaşadığımız sorunlardan bahsedeceğim.

  1. Ellerinize sağlık. Tasarım sade ve şık görünüyor. Minik maker ne güzel yapıyor montajı. ABD’de Çocukların bu tür faaliyetlerine aşırı önem veriyorlar ve çok kaynak ayırıyorlar. Maker fuarında Google’ın soldering çadırında çalışma gözlüklerini takmış minikler lehim yapıyordu.

   Çalışmalarınızın bir çok kişiye cesaret vereceğine inanıyorum ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

   1. Teşekkürler. Aslında tasarımdan montaja geçerken “Neden şöyle yapmadım?” dediğim çok konu var. Tasarım gözden geçirme aşamasında onları uygulayacağım. Acemiliğimi bu tasarımda atacağım.

    Daha önce de konuştuğumuz gibi, hazır bir yazıcı alıp kullanmak ya da kit satın alıp montajlamak istemedim. Kızımla beraber oluşturmak daha eğlenceli. Sürekli soru soruyor. Bu da benim çok hoşuma gidiyor.

    Yazılım olarak REPETIER kullanmayı düşünüyorum. İnceleme fırsatı buldum. Yazıcı tasarımı ile ilgili ölçüleri SolidWorksten direkt gireceğim. Bazı değerler “default” sanırım. Hangi değerlerde özellikle dikkat etmem gerekir?

    1. Tasarim aslinda bir cevrim seklinde devam ediyor her seferinde daha iyi yapabileceginiz bir seyi fark ediyorsunuz. Onemli olan bunu hangi asamada durdurup uretime gececeginize karar vermek.

     Ben delta modelinde repetier kullandim. ABD de delta ureten ureticilerle konustugumda onlarda repetier kullandiklarini soylediler.

     firmware parametreleri ayri bir dunya ilk yuklemede eeprom u aktive etmeyin tum degerleri firmwaredan degistirerek yapin sonra aktive edip ufak ayarlamalari eeprom uzerinden yaparsiniz.

     Aslinda bu konuda benim vakit bulup bir yazi yazmama gerek

     firmware yuklendikten sonra

     ilk yapilmasi gereken max switchlerin dogru calisip calismadigina bakmak
     burada M119 komutu ile switchlerin dogru olarak firmware icine tanimlandigindan emin olabilirsiniz
     elinizle bir switche basip tekrar m199 yazip swich kapandimi kontrol edin

     daha sonra z yuksekligini kagit yontemi ile tespit edin aslinda bu asamalarla ilgili gnexlabda videolar var
     sadece firmware parametreleri ile ilgili bilgi eksik onunla ilgili bir yazi hazirlayacagim sizle simdilik soru cevap olarak buradan tartisalim.

 13. Selamlar,
  Repetier de tüm ayarları (?) yaptıktan sonra yazılımı yükledim. Şimdilik kolları ve hotendi takmadım. Bunun nedeni herhangi bir yanlış komutla sistemi birbirine çarpmamak.

  M119 ile endstopları denedim. x:L y:L z:L olarak uygun görünüyor. Hatta elimle kapadığımda x:H y:H z:H olarak doğru yanıt veriyor. Ancak HOME yaptığımda kol taşıyıcıları endstoplara çarpıyor ancak motorlar durmuyor. Motor çalışırken elle yaptığım end stop müdahalesine de yanıt vermiyor.

  Sorunun kaynağını anlayamadım. Sizce neden endstoplar motorları durdurmuyor?

 14. Bir önceki mesajıma ek olarak:

  Ne yaptıysam endstoplarla ilgili sorunu çözemedim. Endstopları C ve NC uçlarından RAMPS1.4’e bağladım. M119 komutu ile kontrol ettim. Hepsi H pozisyonundaydı. Conf.h dosyasından
  #define ENDSTOP_X_MIN_INVERTING
  #define ENDSTOP_Y_MIN_INVERTING
  #define ENDSTOP_Z_MIN_INVERTING

  satırlarını “False” yaparak bu durumu düzelttim. M119 ile kontrol ettiğimde hepsi normal pozisyonda “L” elimle anahtarı kapatıp kontrol ettiğimde “H” posizyonuna gelmişlerdi.

  Ancak sorun şu: Endstoplar motorları durdurmuyor. Homing yaptığımda tüm motorlar yukarıya doğru çıkıyor ama elimle endstoplara bastığımda durmadan devam ediyorlar.
  Komut satırında şu şekilde bir uyarı geliyor: Error:Hardware setup inconsistent. Delta cannot home wihtout max endstops.
  pins.h dosyasına girdim.Aşağıdaki satırların yanındaki rakamları -1 ile değiştirdim ama yine sonuç yok.
  #define X_MAX_PIN -1
  #define Y_MAX_PIN -1
  #define Z_MAX_PIN -1

  Sizin bu durum için yorumunuz nedir?

  Teşekkürler

  1. Cevabı sizle e-posta ile paylaştım ama diğer insanlar da aynı sıkıntı ile karşılaşırsa buradan yararlansın diye buraya da koymak istedim

   Swich leri minumum olarak tanimlamissiniz. Swichleriniz yukarida olmali ve ENDSTOP_X_MAX olarak tanimlanmali
   MIN de yaptiklarinizi MAX da yaparak ve MIN leri -1 yaparak durumu duzeltebilirsiniz

 15. En sonunda endstoplarla ilgili problemi Nuri Bey’in yardımıyla çözdüm. Sorun Endstop pozisyonlarını yazılımda yanlış tanımlamamdan kaynaklanıyormuş. Ama sorumlusu inanın yabancı forumlar. Aşağıda yazılımı düzelttikten sonra yaptığım demoya ait resim ve video mevcut. Tasarladığım ve kızımın montajına yardım ettiği ilk deltamız için yorumlarınızı bekliyorum. Kollar ve hotend şimdilik montajlı değil. Tüm ayarları tamamlayınca onları da takıp ilk üretim videosunu paylaşacağım. Şimdilik saygılarımla.

  İlkim 3d Delta

 16. Harika bir dryrun olmuş. Tasarım basit, sade ve şık. Çok beğendim. Sizin izinizden gidecek arkadaşlar olacağından ve bir çok kişiyi cesaretlendireceğinizden eminim. Paylaşımınız için teşekkürler. En kısa zamanda çıktı alırken de görmek istiyoruz. Tebrikler. Kıznızı ve sizi kutluyorum.

 17. Bende bir delta yazıcı olan Rostock mini yaptım fakat kalibrasyon çıktımı aldığımda aşağıdaki sorunla karşılaştım, küp biraz sağa yatık ayrıca normalde 21 mm olması gereken küp 21,50 mm, x ve y step ayarlarını değiştirsemde değişiklik olmuyor.

  http://m.imgur.com/qQTWHTj

 18. Ben henüz tamamlamadım. Kolların takılması ve kalibrasyon kaldı. Ancak şu anda doktora tezimle ilgili komiteye sunum yapacağımdan 30 Haziran sonrasına erteledim. Muhtemelen bende kalibrasyon aşamasında sıkıntı çekeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.