Wifi CNC

3D yazıcıların yaygınlaşması ve ihtiyaç duyduğumuz parçaları evimizde üretip projemizde kullanmamız bize inovasyon anlamında çok büyük bir ivme kazandırıyor. Benim dikkat çekmek istediğim konu aslında 10 senedir kullandığım masa üstü CNC makinamın da yıllardır bana bu kapsamda hizmet ettiği. Aklıma gelen projelerde ihtiyaç duyguğum parçaları pleksi, ahşap, aluminyumdan üretip bir çok yerde kullandım. PCB kazıdım. Ama şimdi düşünüyorumda bu makinaya gerektiği saygıyı göstermemişim. 3D yazıcı atölyeme gelip bütün ilgiyi üzerine toplayınca yan tarafta boynu bükük duran masa üstü emektar CNC’me yeni bir boyut kazandırmak istedim. Bunu bence çoktan hak etti. İhtiyacım olan bir parçayı bilgisayarda tasarlayıp saatler içinde elime almamın rahatlığını ve güzelliğini bana 3D yazıcım tattırmış olabilir ama aslında masaüstü CNC’im de bana ostim esnafını tek bir parça üretmeye ikna etmek için döktüğüm alın teri ve paraları yıllardır tasarruf ettiriyor.

Hepimizin ortak sıkıntısı az adetli üretim yaptırmak değil mi? Aklımıza gelen bir fikri olup olmayacağından emin değilken para harcayamadığımız için gerçekleştirememenin acısı tüm tasarımcıların içini acıtıyor.

Artık yeni bir çağda yeni olanaklarla donatılıyoruz. Eski emektar makinalarımızın çağı yakalamasına yardım etmeliyiz. Bir fikri, bir prototipi evimizde üretebileceğimiz tüm makinalara odaklanıyor ve gnexlab olarak çalışmalarımızı bu yöne çeviriyoruz. Daha bir çok makina ortaya çıkacak ve tasarımlar insan aklından hayata artık çok daha kolay geçiş yapacak.

Neyse bu konuda çok heyecanlı olduğumdan asıl bu yazının konusu olan masa üstü Wifi CNC konusuna geri dönmekte zorlanıyorum.

Kendi ihtiyacımdan yola çıkarak gerçekleştirdiğim bu proje hepinizin işine yarayacaktır diye düşünüyorum. Yıllardır bir çok projede gnexlab tasarımı PanterA ve Jaguar step motor sürücü kartları ülkemizde ve yurtdışında kullanılıyor. Bu kartlar üzerindeki paralel port girişi ile PC bağlantısı sağlanıyor ve en popüler CNC kontrol yazılımı olan Mach3 ile kolaylıkla kullanılabiliyorlar. Bu çözüm daha yıllarca kullanılacaktır ama yeni PC ve diz üstü bilgisayarlarda artık paralel port çıkışı yok. (Ek PCI kartlarla bunu sağlamak mümkün) Bu nedenle CNC kontrol kartları genelde artık USB portunu kullanıyorlar. Ben olayı bir kaç adım daha ileriye götürmek ve USB yerine Wifi kullanmak hatta bununla da yetinmeyip herhangi bir CNC yazılımını bilgisayarınıza kurmaya gerek kalmadan bir web sitesine bağlanarak CNC mi kontrol etmek istiyorum. Not olarak belirteyim; Bu yazıda tanıtacağım teknolojiler yeni gnexlab ürünlerinin de habercisi aslında.

Sistem birkaç bileşenden oluşuyor.

gnexlab_wifi_cnc

 

Burada üzerinde Linux işletim sistemi olan bir Raspberry Pi bilgisayarı wifi arabirimi olarak kullanıyoruz. Bu donanım üzerinde birde Web sitesinden çalışan CNC programı ile iletişim kuran bir Json usb server yazılımı var. Web sitesindeki CNC yazılımı komutları Json formatlı olarak ev networkü üzerinden bu servera gönderiyor. Bu serverda Json formatlı komutları USB üzerinden Arduino Due ye aktarıyor. Arduino Due üzerinde TinyG denen 6 eksen harket kontrol firmware’ı var gelen usb komutlarını ve gcodeları iliyor ve motor sürücüsü için gerekli olan interpolasyonlu Step ve Dir sinyallerine çeviriyor. Motor Sürücümüz Pantera. Bu sinyalleri güçlendirerek motorlara gereken akımı basıyor. Karışık bir sistem olsada gerçekten harika işliyor. Değişik teknolojileri birer tuğla olarak düşünüp bu şekilde birleştirmemiz de bizim katma değerimiz.

Tinyg firmare’i nin özel bir sürmünü Mac bilgisayrımızda xcode bullanarak derledik ve daha sonra Arduino due üzerindeki çipe yazdık. Bu noktada wifi kullanmak istemez seniz aslında elinizde bir USB CNC hareket kontrol kartı var. Binlerce liraya satılan çin malı ürünlerden çok daha performanslı olduğunu düşünüyoruz.

Tüm bunları ortalama bir kullanıcının yapması çok zor görünüyor. Bu nedenle Bu tuğla bileşenlerini bir birine kolay bağlanıp çıkarılacak ve ihtiyacınıza göre ekleyip çıkarabileceğiniz bir ürün yelpazesine dönüştürmek istiyoruz. Harket kontrol neredeyse ilgilendiğimiz tüm makinalarda var. Bu sistemi yüksek kalitede çözmemiz birinci hedefimiz.

Bu donanım yukarıdaki gibi birleştirilip gerekli yazılımlar yüklendikten sonra wifi ev networküne bağlanacak şekilde ayarlanıyor. Bundan sonrası en zevkli olanı. Chilipaper adında web sayfasından çalışan bir CNC kontrol yazılımı var. Nedenini bir türlü bulamadığımız bir sebebpten bu siteye Türkiye’den ulaşılamıyor. Geliştiricisi ile iletişime girdim ve Sadece ABD ye mi açık diye sordum. Hiç bir kısıtlama yok tüm dünyaya açık dedi. Bizim Ülkeden neden se bağlanılamıyor. Bunu da kendi serverlarımız üzerine kuracağımız bir proxy ile yönlendirip Türkiyeden ulaşılabilir hale getireceğiz.

Chilipaper; Web browser üzerinden çalışıyor ve aslında kendi istekleriniz için özelleştirilebiliyor. Javascript uzmanı bazı arkadaşlarla çalışmaktan memnun oluruz. Belki farklı amaçlarla kullanılacak şekle çevirerek bir uzaktan kontrol ve otomasyon sayfası yapabiliriz.

Beni heycanlandıran hiç bir yazılımı bilgisayarınıza kurmuyorsunuz. İnternete bağlanıp bir sayfaya giriyorsunuz ve evinizdeki masaüstü CNC ninizi kontrol ediyorsunuz. Adam yeni bir özellik eklediğinde program hep en güncel hali ile karşınıza çıkıyor. Yeni versişyonu bilgisayarınıza install etmek gibi bir derdiniz olmuyor. Bu hizmetin yakında paralı olabileceğini düşünüyorum. Sağlam bir yazılım ekibi ile bizde kendi serverlarımızda buna benzer hizmetler vermeliyiz.

chilipaper

 

 

Gördünüz gibi CNC’niz başka bir lokasyonda da olabilir bir Web kamerası ile görüntülüyebiliyorsunuz.

Bir çok teknoloji hakkında bilgi sahibi olmak ve bu teknolojileri bir probleminizi çözmek için kullanmak. Yapmamız gereken işte bu.

3 thoughts on “Wifi CNC”

  1. Nuri bey, elinize sağlık. Yazı da güzel fikir de güzel. Sanırım otomasyon alanında neredeyse herşey yapılabilir hale geldi. Şimdi mesele bu imkanları geniş kitlelere duyurabilmekte. 3d yazıcılar emekleme çağında. Ama şimdiden öyle şeyler başarabiliyorlar ki insan geleceğin nasıl olacağını düşünmeden edemiyor. Sitenizde 3d yazıcı kiti satmayı düşünüyor musunuz? Sanırım bu şekilde çok daha fazla insan bu alana ilgi duyabilir.

    1. Selamlar Fatih Bey,
      Bu konuda çalışmalarımızı neredeyse tamamladık. Kendi 3D yazıcısını yapmak isteyenlere bilgi, malzeme ve eğitim vermek için organize oluyoruz. Bu konuda fikir ve önerilerinize açığım.

  2. Merhaba, videodaki şu emektar cnc nin fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü çok şirin birşeymiş merak ettim 🙂 Birde 3d yazıcıları ürettiğiniz atölyeyi merak ediyorum mahsuru yoksa fotoğrafarını paylaşmanız mümkün mü, muhtemelen ev-atölye tarzında bir yer bekliyorum, şu aralar doktoraya devam ettiğimden ve dersler nedeniyle çalışmadığım için parasızlıktan proje gerçekleştiremiyorum en azından birşeyler yapanlarla ilgili görütüleri inceleyerek kendimi avutuyorum, maker ruhlu insanların atölyelerinde ilgi çeken sıradışı birşeyler mutlaka oluyor, gnexlab da uzun yıllardır takip ettiğim bir ekip ve çalışma ortamını merak ediyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.