Delta Yazıcı Kalibrasyonu

Türkiye’nin ilk Delta 3D Yazıcısı 3DMetri kullanıcıları ile buluşuyor! Bu nedenle printer sahibi kullanıcılara kurulum ve kullanım konusunda destek vermek için bir dizi yazı hazırlamaya çalışacağım. İşte bunlardan ilki. Oldukça teknik içerikli olacak ama bu sizi korkutmasın videolar ile bu anlatımları destekleyerek daha kolay anlaşılır olmasını sağlamaya çalışacağız.

 

4

 

Delta 3D yazıcılar yurtdışında oldukça popüler. Büyük çıktı alanları ve hızlı çalışabilme imkanları ile bir çok avantaja sahipler. 3DMetri özellikle magnetik tutucuları sayesinde herhangi bir yanlış kullanımda cihazınıza bir zarar gelmesini önlemekte. Mesela kafayı yanlış bir koordinata gönderirseniz ve cama çarptırırsanız magnetik tutucular zorlandığı anda atacak ve sisteme bir zarar gelmesini önleyecektir. Magnetik başlık tutucularının bir başka faydasıda boşluksuz bir tutuş sağlayarak makinanızın çok hasas toleranslarda çalışmasını sağlamaktadır. Ama durun en önemli faydasına şimdi geliyoruz. Değişebilir başlık. Başlığı kolayca değiştirebilir ve bir anda 3D yazıcıdan lazer markalama çihazına geçiş yapabilirsiniz. Başlık çeşitleri hakkında bir başka yazıda bilgi vermeye çalışacağım.

3DMetri elinize ulaştığında ilk yapılması gereken işlem kalibrasyondur.

Delta yazıcıların kalibrasyonu, tabla üzerinde her noktaya aynı yükseklik seviyesinde ulaşmanız ve çıktı kaliteniz açısından önemlidir. Delta yazıcılar diğer yazıcılar gibi kartezyen koordinat sistemini kullanmazlar. Bu nedenle hareket algoritmaları biraz daha farklıdır.

Yazıcımızın cam tabla yüzeyi Z ekseninin 0 olduğu düzlemdir. Yazıcı kafası yukarı doğru hareket ettirildiğinde Z positif olarak artar. Yazıcımızı yukarıdaki Home switchlerine gönderdiğimizde Z değerimiz maximum yüksekliğine ulaşmış olur bu değer Eepromda Z Max Length olarak belirtilmektedir.

Kalibrasyonu yapmak için yazıcının tablası üzerinde 4 noktada işlem yapmak gerekmektedir. Bunlar

1- Yazıcının Merkezi             (G1 X0 Y0 Z30 F3000)    Z max Length  birim [mm]
2- X kulesine yakın bir kenar nokta  (G1 X-50 Y-20 Z30 F3000)    Tower X enstop offset birim [step]
3- Y kulesine yakın bir kenar nokta  (G1 X50 Y-20 Z30 F3000)   Tower Y enstop offset birim [step]
4- Z kulesine yakın bir kenar nokta   (G1 X0 Y70 Z30 F3000)   Tower Z enstop offset birim [step]

Parantez içerisindeki gcodelar ile bu noktalara 30mm yukarıda kalacak şekilde ulaşabilirsiniz.

jogPrinter kontrol yazılımlarında manuel kontrol butonları ile yazıcımızı yukarı aşağı sağa sola eksenlerde değişik uzunluklarda hareketlerle ilerletebiliriz. Buna CNC dünyasında Jog denilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Tabla üzerinde ayarlarımızı Z 0.1 mm yukarıda kalacak şekilde yapıyoruz. Bunu anlamak için bir kağıtdan yararlanabiliriz. Standart kağıtların kalınlığı yaklaşık 0.1 mm dir. Kağıt testi için makinamızı home yapıp yukarıdaki end switchlere yolluyoruz. Daha sonra merkezi ayarlamakla başlayabiliriz. Yazıcı merkezi için 1 nolu parantez içindeki kodu printer kontrol yazılımına girip Yazıcıya gönderiyoruz. Extruder kafası merkezden 30 mm yukarda duruyor Z ekseninde manuel olarak kafayı yavaş yavaş aşağıya indiriyoruz. Kağıt cam yüzeyinde iken 0.1mm adımlarla aşağıya inip kağıda tatlı bir temas sağlıyoruz kafanın ucu kağıda değmeli ama kağıdı elimizle hareket ettrebiliyor olmalıyız.

Bu kağıt testini her 4 noktada tekrarlayıp z değerini kağıda her 4 nokta için not ediyoruz. Bu değer 0.1mm olmalı 0.1 mm den farklı ise bu fark bizim hata değerimizdir.

Bu hata değerlerini eeprom değerlerine işleyerek gidermemiz gerekmektedir.

Şimdi tespit ettiğimiz hata değerini eeprom vaastası ile nasıl gidereceğiz onu anlatalım.

Merkez kalibrasyonu için değiştireceğimiz değer Z max Length dir.

Kule yakınlarını kalibre edebilmek için eeprom üzerinde değiştireceğimiz değerler sıra ile Tower X enstop offset, Tower Y enstop offset, Tower Z enstop offset dir.

Merkez kalibrasyonu için Z max Length azaltılırsa extruder tabladan yukarıda kalır. Aynı şekilde arttırılırsa tablaya doğru yaklaşır. Kağıt testi ile Z max Length değerinin olması gereken seviyeye ayarlamamız gerekmektedir.

Aynı mantık ile kule diplerindeki yüksekliğimizi de kağıt testi ile ayarlayacağız. Enstop offset adındanda anlaşılacağı gibi yukarıdaki end switch e dokunduktan sonra o kulenin offset olarak hareketlere pay vererek başlamasını sağlar. Nekadar pay vereceğini eepromdaki Tower X:Y:Z endstop offset alanlarına yazacağımız değer belirler. Yanlız bu değerin birimi mm değildir Step tir bu nedenle bulduğumuz hata mm değerinde iken bunu stepe çevirmemiz gereklidir bunun için 101.59 ile çarpmamız yeterlidir. Kabaca belirtecek olursak mesela X kulesi için cam yüzeyinden 0.3mm yukarıda kaldınız. olması gereken 0.1mm aradaki fark 0.2mm bu geri 101.59 ile çarparsak 20.3 buluruz step bir tam sayı olduğu için virgülden sonraki değeri yuvarlıyoruz ve X kulesi için X enstop offset değerine 20 ilave ediyoruz. Eeprom ayarlarını printerımıza gönderdiğimizde x kulesi artık endswitch e dokunduktan sonra 20 step offset vererek aşağıya inecektir. Aynı mantık ile bu işlemi üç kuleyede uyguluyoruz. Böylece kalibrasyon işlemi tamamlanıyor. Hasas bir kalibrasyondan sonra makinamız tüm cam yüzeyde 0.1mm yükseklikte dolaşabilecektir.

Not: Dikkat edilecek önemli bir husus Z maxLength parametresinin birimi mm iken endstop offsetler için eeproma yazdığımız değer step tir. Bu nedenle 3Dmetri printerları için bulduğumuz offset değerlerini 101.59 ile capmamız gerekir.

İşte kalibrasyon videosu. Tüm anlatılanların bir uygulaması olması açısından:

 

One thought on “Delta Yazıcı Kalibrasyonu”

  1. Merhaba, bende bir delta printer yaptım hepsi güzel oldu fakat yukarda anlattığınız işlemi yapamadım nedeni şu benim repetier-host programımda EEPROM bölümü sizin gibi detaylı çıkmıyor sebebini çözemedim. bütün versiyonları denedim olmadı. sebebi nedir acaba EEPROM üzerinde işlem yapamıyorum. marlinde açık eeprom bölümlerim fakat ufak kare bir pencere çıkıyor firmware eeprom config. bölümünde. yardım edebilir misiniz?

    Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.