En basit şekilde GPS ile çalışma

Selamlar

malum GPS teknolojileri “lokasyona bağlı” çözümler için çok önem kazandı. Malum, bu işin 2 boyutu var.. Birincisi, elektronik kısmı.. Diğeri ise yazılım açısından bu verileri kullanmak. Ben, GPS konusuna nasıl başladığımı paylaşmak istiyorum. Nedeni de, “biraz bilgi sahibi olduktan sonra, kendi istek ve ihtiyaçlarınıza uygun kullanabilmeniz” için, bir parça da olsa bilgi paylaşımı..

 

1) Elektronik kısmı:

Elektronik konusunda, çok bilgili olmadığım için, dostlarımın önerisi ile GTOP PA6B modulu ile başladım.. Sanırım, çok isabetli bir başlangıç, zira GPS le rile oynadığım bu 2 sene için de “daha beni yarı yolda bıraktığı” yada “alternatif bakma” ihtiyacı hissetmedim (belki de benim ihtiyaçlarım çok kısıtlı idi).. Türkiye piyasasında da bulunuyor bildiğim. Bu ürünün en iyi tarafı hem USB hem de UART çıkışı var..

 

USB çıkışının önemi:

Eğer, GPS, NMEA cümlesi, reception konularını merak edip, ama devre ile uğraşmak istemiyorsanız harika bir çözüm. Zira tek yapmak gereken (ben de bazen devrelerimden şüphelendiğim de yaptığım) .. Modülün + , – , USB+/- bacaklarını bağlamanız ve ilav eolarak VBackup bacağına + vermeniz yeterli.. Zaten bunların hepsi USB portundan sağlanabiliyor. Benim “test” kit’imin fotografını paylaştım..1024_IMG_5443 1024_IMG_5444

USB bağlantı için detay
USB bağlantı için detay

Bu bağlantıları “doğru” yaptığınız takdir de, makinanızda bir “serial port” olarak görünecektir.

Diğer seçenek ise, modulun üzerindeki UART portuna devre bağlayarak (zira TTL level, convert etmek gerek) , NMEA bilgilerini okuyarak (9600bps) siteminize Lokasyon algılama yeteneği ekleyebilirsiniz..

2) Yazılım kısmı
Makinanız daki bu yeni serial porta herhangi bir telnet programı ile bu port’a bağlandığınızda (9600bps, no parity, 8 bit, no stop) NMEA verilerinin aktığını göreceksiniz. Telnet ekran görüntüsünü paylaşıyorum..

Telnet ekranın da NMEA bilgileri
Telnet ekranın da NMEA bilgileri

Seçenek A: yazacağınız bir yazılım ile bu bilgileri parce edip kullanabilirsiniz
Seçenek B: net de bulunabilen “minigps” benzeri bir uygulama ile verilere (gördüğü uydu sayısı, hassaiyet, lokasyon vs.) görebilirsiniz. (ekran goruntusunu paylaşıyorum)

minigps yazilimi ile NMEA verilerinin goruntulenmesi
minigps yazilimi ile NMEA verilerinin goruntulenmesi

Arduino Özel: ben Arduino kartları ile çalıştığım için, ilave bilgi vermek isterim.. Modulun UART çıkışını, Arduino’nun herhangi bir Digital portuna bağlayarak (diyelim D4) , ve softserial türü bir kütüphane kullanarak (D4 bacağını da, soft serial Rx bacağı olarak belirleyerek) , NMEA kelimelerini buradan da okuyabilirsiniz..

umarım, GPS lere hızlı bir başlangıç için faydası olur bu bilgilerin.. reha

5 thoughts on “En basit şekilde GPS ile çalışma”

 1. Arkadaşlar,
  bilenler lütfen kızmasın “bunu da söylemeye gerek var mı?” diye ama tecrübe ile sabit olduğu için açıklama gereği hissettim.. GPS modullerinin lokasyon verisini sağlayabilmesi için “açık bir şekilde gökyüzünü görmesi gerekir”.. Aksi takdir de NMEA bilgisini alabilirsiniz ama bu bilginin içerisinde lokasyon bilgisi olabilmesi için “gökyüzünü en az 3-5 dakika” görmesi gerekiyor..

 2. Guzel bir yazi olmus ellerinize saglik Reha Bey. Devamlarini bekliyoruz. Zaman bilgisi de hasas bir sekilde uydunun atom saatinden alinabiliyor mu bu modulle?

 3. Selamlar,
  çok tesekkurler, GPS cihazından alınan NMEA cümlelerinin bazılarından tarih/zaman bilgisi alınabiliyor.. (tabii en az 2-3 uyduyu görmesi gerekiyor modulun) , yani modul “açık havada calistiktan birkaç dakika sonra geçerli bilgi alınabilir.

  örnek:
  $GPRMC,082345,A,4807.038,N,01131.000,E,022.4,084.4,121014,003.1,W*6A

  082345 saat
  121014 tarih

  yada
  $GPZDA,21:22:15.00,04,07,2002,00,00*60

  21:22:15 zaman
  04,07,2014 tarih

  ilave bilgi gerekir ise: http://www.gpsinformation.org/dale/nmea.htm

  1. İlave bilgi için teşekkürler. Aklıma birde bu modül usb uyumlu ise raspberry pi nin bir usb portuna takılarak da kullanılabilir. Daha araştırmadım ama NMEA parser linux için oldukça çok vardır diye düşünüyorum.

   Birde belki sizinle burada daha önce konuştuğumuz çukur belirleme projesinide yaparız. Karayollarının yada belediyelerin ilgisini çekebilir.

   1. Nuri bey,
    gps library çok sık bulunan birşey. Maalesef Rasp denemedim ama win7 driversiz goruyor idi cihazı. GSM lib dert olmaz..ben Arduino için kendim yazmıştım ama sonra daha standartlar çıktı, onu kullanıyorum..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.