3D Yazıcılar (Bölüm-1)

Gnexlab’ın ana faaliyet alanlarından birisi de 3D yazıcılar. Ben kişisel olarak yaklaşık 7 yıldır bu teknoloji ile yakından ilgileniyor ve 3D yazıcılar üretiyorum. Bu teknoloji den haberdar olma yıllarım ise üniversite yılları yani yaklaşık 15 sene önce. Hiç unutmuyorum Arçelik firmasında staj yaparken yabancı süreli yayınları kütüphanede bulmak mümkün oluyordu. Orada okuduğum bir dergide sterolithograpy denilen yöntemle çalışan 3D yazıcılardan söz ediliyordu. Teknoloji beni çok etkiledi ve bu konuya olan ilgim hiç azalmadan yıllarca devam etti.

Gnexlab olarak biz, 3D yazıcı çalışmalarımızı büyük bir grupla birlikte iyi mali kaynaklarla gerçekleştirme şansına sahibiz. Bizim yazıcılarımızı alanlara destek vermek amacı ile bir iletişim network’ü oluşturmanın yanında bu platformda daha az kaynağı ama çok zamanı olan ve bu teknolojileri kendi yaptığı makinalar ile denemek isteyenlere de yardımcı olmak amacındayız. Ana eksen her zaman bilginin paylaşılması olmalı. Bu ekseni kaybetmeden önemli işler yapacağımıza eminim.

Aslında on onbeş yıldır 3D yazıcı teknoloji mevcut. Büyük üreticilerin pahalı makinaları bir çok sektörde kullanılmakta. ABD’de bazı 3D yazıcı patentlerinin sona ermesi ile, bu teknolojinin ucuzlaması ve herkez tarafından ulaşılır olması dikkatleri bu teknoloji üzerine çekti. İnsanlar bu makinaları daha ucuza üretebileceklerini fark ettiler. Ve çalışmalara başladılar. Bu çalışmaların ilki Adrian Bowyer tarafından yürütüldü. Adrian Bowyer University of Bath da bir hoca. REPRAP olarak bilinen açık kaynak 3D yazıcıların da babası. Yaptığı çalışmalar uzun yıllar aldı ama sonunda bu çihazların uygun maliyetlerde yeterli kalitede çıktı üretir haline gelmesini başardı. Kendi yazıcısını yapmak isteyenler için en önemli kaynak olarak reprap’ı göstermek istiyorum. Bir çok açık kaynak 3D yazıcı yapımı ile ilgili bilgi bu sitelerde mevcut. Malesef hepsi ingilizce ve çok fazla dokuman, çok fazla bilgi var. Bu yazı dizilerinde amacımız 3D yazıcı konusunu bir süzgeçten geçirerek daha anlaşılır hale getirmek. Yüzlerce yaptığımız deneme yanılmalardan edindiğimiz tecrübeleri sizlere aktarmak. Bu konuda ilgili olan insanları bir araya getirerek bir topluluk oluşturmak. Herkesin edindiği teçrübeleri burada paylaşması zaman kaybını ve harcanan paraları azaltacaktır diye düşünüyorum.

Bu camiada adından söz edilmesi gereken bir diğer kişi de Bre Pettis. Makerbot’un kurucularından. Makerbot açık kaynak olarak başladığı 3D yazıcı serüvenini, yollarını 3D systems ile birleştirerek kapalı kaynak ve ticari bir şirkete dönüşerek tamamladı. Tamamladı diyorum çünkü açık kaynak iken bizler onların çalışmalarından çok fazla şey öğreniyor ve teknolojilerini takip ediyorduk. Artık iyi makinalar yapsalar da benim ilgi alanımda değiller. Bre ile bu konuda twitter da biraz da sert geçen bir konuşmamız olmuştu. Yoluna açık kaynak olarak devam eden şirketler de var. Bunların en önemlilerinden bir tanesi Ultimaker. Bu güzel yazıcılar açık kaynak. Ülkemizde satışını çok güzel bir konsept mağza ile 3dörtgen yapmakta. İstanbulda mutlaka ziyaret edilmesi gerkli mekanlardan birisi. Gidip 3D yazıcıları çalışırken orada görebilirsiniz.

3D yazıcıların ABD de bu kadar ses getirmesinin bir nedeni daha var. Maker hareketi. Bu hareket gerçekten incelenmesi gereken bir konu. Merak edenler için şiddetle tafsiye edeceğim kitap Chris Anderson tarafından yazılan Makers: The New Industrial Revolution

 

Bu kitapda da anlatılan maker hareketi kısaca; üretim yöntemlerinin 3D yazıcılar sayesinde demokratikleşerek herkesin ulaşabileceği bir hal alması ile bunun yeni bir ekonomik modele dönşerek geleceğimizi şekillendirecek olması olarak özetlenebilir. Koca kitabı bir cümle ile özetleyecek değilim tabi ki. Başka bir yazıda bu kitap hakkında uzun uzun yazmak isterim. 3D yazıcılara dönersek elinizde hayal ettiğiniz bir parçayı, bir tasarımınızı, bir buluşunuz için gerekli bir mekanizmayı gerçeğe dönüştürebileceğiniz bir makina var. Dikkat ettiyseniz bir araçtan bahsediyorum. Bir fikriniz bir çalışmanız bir tasarımınız yoksa 3D yazıcılarda oyuncak yada sevgilinize kalp basarsınız. İlk olarak ihtiyacınız olan şey 3D yazıcı değil iyi bir fikir. Bu fikri hayata geçirirken 3D yazıcınız imdadınıza yetişecek. Bugün ABD de üretimle uğraşan ilk yüz şirketin üç te ikisi 3d yazıcı kullanıyormuş. (kaynak) Ülkemizde bu teknolojiyi tanıtmak, kullanımını sağlamak ve hatta kendileri bu makinadan yapmak isteyenlere bilgi ve malzeme sağlamak amacı ile bu yola çıkmış bulunuyoruz. Bu yazı dizisinde 3D yazıcılar ile ilgili bir çok merak edilen konuyu masaya yatıracağız.

Bu ilk yazı kısa olsun bir sonraki yazılarda daha teknik detaylara girmek dileği ile…

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.