Gnexlab Felsefesi

Artık, kopyalamak, tutmuş bir iş fikrini başka coğrafyalarda tekrarlamak bir anlam içermiyor ve çok az katma değer yaratıyor. Bırakın başka coğrafyayı biz yan dükkânda ne satıyor bende onu getireyim ülkesi olduk hep. Aslında 1 den N’e bir fikri kopyalayarak tekrarlamak globalizasyon olarak düşünülürse aşırı rekabetçi bir ortamda mücadele etmeyi gerektirir. Çok verimli çalışamazsanız rakibiniz sizden daha iyiyi daha ucuza üreterek pazarınızı ele geçirir (Çin). Çok küçük detaylarla uğraşır personel masraflarını nasıl kısarım diye çabaladıkça mutsuz insanların çalıştığı bir işletme olur çıkarsınız. Böyle bir ortamda verimlikten söz etmek bir yana kaos ve kargaşa sarar çevrenizi.

Peki ya 0 dan 1’e olmayanı gerçekleştirmek nasıl bir iş modeli ortaya çıkarır. Dünyaya bir bakın Google, Facebook ve Apple hep 0 dan 1’e sıçramaların öyküsüdür. Ortada olmayan bir fikri gerçekleştirerek aşırı verimli şirketler olmuşlardır. Var olanı kopyalamak belki daha az riskli görüne bilir, geleceği düşünmek belirsiz ve zor olabilir. Bunun nedeni eğitim ve kültürel olarak böyle yetişmemiş olmamızdan ileri gelmekte. Ama bir kere bu zihni işletmeyi başarırsanız fikirlerin ardı arkası kesilmeyecektir. Türk insanı aslında genetik olarak yaratıcı bir zihin yapısına sahip. Bunu bu güne kadar daha çok faydalı işler yerine kolay para kazanma ekseninde kullandık. Ama öyle bir dünya düzeni oluştu ki bu yeteneğimizi artık teknoloji ekseninde 0 dan 1’e geçebilecek iş fikirlerinde kullanırsak çok başarılı işler çıkarabileceğimize inanmaktayım. Bir Google yada Apple olmayı başta hedeflemek yerine yaratıcı bir fikri hayata geçirip rekabetin olmadığı bir ortamda başarıya ulaşmak ve para kazanmak çok da zor değil. Yaratıcılık zor görünse de aslında sınırsız bir imkanlar denizi olduğunu biraz bu yönde düşünerek hemen görebilirsiniz.

Yaratıcı düşünen insanların bir araya geldiği ortamlarda sinerji öylesine yüksek oluyor ki beyin fırtınası gerçekten kasıp kavuruyor ortalığı.

Artık fikir paradan daha kıymetli. Gerçekten iyi bir fikriniz varsa para bulmak artık hiç de zor değil. Melek yatırımcıdan, devlet desteğine ve yurtdışında hızla gelişen kalabalıkların gücü (crowdsourcing) denen fonlama sistemlerine kadar çok çeşitli destekler var.

Sadece fikir ile bu fonları almanız daha doğrusu kafanızdaki fikri anlatarak bu insanları etkilemeniz biraz zor. Bir prototip ile melek yatırımcının karşısına çıktığınızda bir fikri çalışan fiziksel bir objeye dönüştürmüş olmanız çok şey değiştiriyor.

Büyük şirketlerde AR-GE maalesef yapılamıyor. Bu yurtdışında da böyle. Hantal yapılarda hem iş körlüğü hat safhada oluyor hem de motivasyon düşük oluyor. Oysa kendi fikrini hayata geçirmek isteyen bir girişimcinin gücü büyük AR-GE şirketlerinin kalabalık kadrolarından daha çok şey ortaya çıkarıyor.

İş fikri olan girişimci ne yapmalı ?

En başta fikrini gizli tutmalı. Fikrini anlatacağı kişilerle mutlaka gizlilik anlaşması yapmalı. Çok teknolojik iş fikirlerinin kopyalanması ya da bunu düşünmüş olan kişiden çalınıp ticarileştirilmesi çok kolay olmasa da tedbiri elden bırakmamak gerek. Fikrin iyi olduğundan emin olmak için öncelikle pazara bakmak lazım. Satamayacak bir fikri elemek ve ondan vazgeçmek de büyük bir erdem aslında. Ön inceleme safhasında dikkat edilmesi gereken bir önemli husus da kaybetme maliyeti. Bu fikir tutmaz ise ne kaybedeceksiniz. Bu katlanabileceğiniz bir miktar mı? İnsanoğlu fikir tutarsa kazanacakları düşünmekten olumsuz giden bir işten kaybedeceklerinin hesabını yapmıyor. Bu maliyet de katlanılacak bir düzeyde ise artık bir prototip yapma zamanı gelmiş demektir. İlk prototip satılacak ürünün bire bir aynısı olmamalıdır. Proof of Concept denilen safhada teknik olarak fikrin çalışır olduğunu gösteren derme çatma bir prototip yapmak önemlidir. Yine kaybetme maliyeti burada da devrede. Pahalı bir prototipi çöpe atmak yerine basit bir prototip ile fikrin çalışacağını önce siz görün. Bundan sonra melek yatırımcıları ikna edecek bir çalışır prototipe geçmek gerekir. Bu prototip de son satılacak ürünün üretim prototipi olmak zorunda değildir. Görselliği biraz daha arttırılmış fikrin çalıştığını gösteren bir prototip yapmak yeterli olacaktır. Bundan sonra yeni işlere yatırım yapmak isteyen melek yatırımcıların karşısına çıkabilirsiniz. İş fikrinize kendi öz birikimlerinizi koymak yerine bu işe tecrübesini ve parasını koymak isteyecek insanlarla çalışmak size çok şey kazandıracaktır.

Gnexlab’da biz fikir üretir bu fikirleri elle tutulur çalışır prototiplere dönüştürürüz. Daha sonra bunu seri üretimle pazara sunmak isteyen şirketlere lisanslarız. Bazen içimizden fikrini üretime kadar taşıyanlarda oluyor. Bu süreçleri yaşamış insanlardan faydalanmak ve sizde fikir üretmek ve fikirlerinizi hayata geçirmek için bize katılın.

Daha ABD’de Maker Moment yaşanmadan önce gnexlab felsefesini ortaya koyduk ve başarılı çalışmalar yaptık. İsmimiz Maker Hacker ne olursa olsun 0 dan 1’e olmayanı gerçekleştirme peşindeyiz.

Yüz yıl öncesi gibi bir geleceği yaşayacak olan bir ülke, gelecekten yüz yıl uzakta demektir. Son çeyrek yüz yılda radikal bir gelişimle değişen bir ülke ise geleceği şimdiden yaşıyor olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.