Haber

BitCoin Kaç Lira

Kripto Paralar ve arkasında geliştirilen Blok Zinciri teknolojisi uzunca bir süre (bence bundan sonra hep) konuşulacağa benziyor. Ben, bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satıp nasıl kar ederiz yerine blok zinciri teknolojisini başka hangi alanlarda kullanabiliriz onu düşünmeyi tercih ediyorum. Çevreden gelen “bitcoin alım satım yazısı yaz” baskılarına şimdilik direnmeye çalışıyorum. Ama olayı tam olarak anlamak için de biraz alım satım yapmanın gerekli olduğuna inandım. Bu yüzden çok küçük bir miktar alım yaptım. Ama üzgünüm bu yazı o yazı değil. Yani şimdi bitcoin nasıl alınır yazısı yazmayacağım. Onun yerine bitcoin sahiplerinin en çok yaptığı şeye (bitcoin kaçlira oldu ve benim bitcoinlerimin değeri ne oldu) getirdiğim çözümümü anlatacağım.

Daha önce ev otomasyonları ve Türkçe Anlayan Yapay Zeka çalışmalarımda geliştirdiğim ve telegram bot kullanarak bitcoin fiyatını ve benim bitcoinlerimin değerinin ne olduğunu gösteren, sorularıma cevap veren bir chat bot uygulaması anlatacağım. Nasıl bir sonuç verdiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

telegram bot bitcoin price

 

Kullanmayanlar için şidletle tavsiye ediyorum: node-red öğrenin ve kullanın. IBM destekli ve arkasında Google’ın node js i var olan, kafanızdakileri hızlıca hayata geçirebileceğiniz bir geliştirme aracı.

Temel olarak sistem şöyle çalışıyor: Telegram bot dan bir mesaj gönderdiğinizde bizim uygulama bunu alıp değerlendiriyor. Gelen mesajı temizleyip komutun ne olduğunu bulduğunuzda, eğer ilgili komut sizin listenizde ise bununla ilgili fonksiyon çalıştırılıyor. Bazı mevcut API ler kullanılarak bitcoinin o anki fiyat bilgisi ve sizin cuzdanınızdaki bitcoinlerin o anki parasal değeri gösteriliyor.

İleride bazı EMA göstergeleri ve eğilimlerini değerlendirerek bitcoin almalı mı yoksa satmalı mı sorularına cevap verecek bir ilave yapmak istiyorum. Bir baska ilave de diğer tüm altcoinlerin bilgilerini de sunacak şekilde sistemi geliştirmek.

Konu üzerinde çalışmak isteyenler yorum kısmından iletişime gecebilirler.