Haber

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na Sunum

photo (5)

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 3D yazıcılar ile ilgili bir çalışma toplantısına davet aldım. 14 Mayıs 2015 de gerçekleştirilen bu çalışma toplantısına bizzat sayın bakan başkanlık etti. Bu teknolojinin ülkemiz için son derece önemli olduğunun farkında olduklarını ve bu konuda devletin neler yapabileceğini araştırdıklarını söyledi kendileri.

Bu farkındalık düzeyi ve sayın bakanın konuya hakimiyeti beni çok memnun etti. Çalışma toplantısı boyunca müsteşarına ve ekibine notlar aldırdı. Devletten beklentilerimizin net bir şekilde ortaya konulamsı istendi. Ben Maker grubu içerisindeydim. Makers Türkiye den Ongun Bey’in organizasyonu sayesinde 5 maker sunum yapma imkanı bulduk. Kendisine teşekkür ediyorum.

Ben sunumumda, ülkemizde şu anda ürettiğimiz yazıcıların mevcut teknolojilerin gerisinde kalarak çok hızlı demode olduğu, teknoloji üretmeden global anlamda bu oyunun dışında kalacağımızı ve teknoloji üretmek için para gerektiği ve devletin bunu desteklemesi gerektiği üzerinde durdum.

Çok kısa olarak konuşulanlardan bahsetmek gerekirse;

  • 3D yazıcıların ülkemizde etkin kullanılabilmesi için eğitimin önemi ve bu teknolojinin okullarda kullanılır hale gelmesi
  • Yerli 3d yazıcı üretimi ve devlet destekleri
  • Fablab, Makers Space ve Techshop oluşumları ve ülkemizde yaygınlaştırılması ile ilgili yapılabilecekler
  • Büyük şirketlerin ileri teknoloji bakış açıları (Turkcell, Vestel Venture, Netaş, İnfotron vb.)

Bu tür çalışmaların sayısının artmasını ve konunun uzmanlarının bir araya gelerek stratejik kararlar ile ülke politikasına yön vermesini temeni ediyorum.