Haber

ESP8266 Geliştirme Ortamı Kurulumu 1 (Windows)

Merhaba Gnexlab okuyucuları. Bu yazıda ESP8266 için Windows üzerinde kendi yazılımlarınızı hazırlayabileceğiniz geliştirme ortamı kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle nereden çıktı bu ESP8266 sorusuna kısaca cevap vererek başlayalım ki neden bu kadar zahmete katlanacağımızı öğrenmiş olalım. Arduino’yu enc20j60 ile internete çıkarıp sensör verilerini göndermede yetersiz ram, yüksek maliyet, yada ufacık bir sensör bilgisi için bile en az 2 mcu ve sensörden oluşan pekte ufak olmayan sensör vericileri hazırlarken sıkıntı yaşayanlar olmuşsa (benim gibi), herşeyi tek mcu da hazırlayıp ufak boyutlarda ve uygun maliyette yapabilecekleri bir mcu üreten Espressif’e teşekkür ederek yazının devamına geçebilir 🙂

Sözü uzatmadan hemen başlayalım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.ESP8266 üzerinde yazılım geliştirip kullanabilmeniz için birkaç yöntem bulunuyor.Ben birçoğunu denedikten sonra Windows ortamı için en hızlı ve işlevselliği ve birçok özelliği ile aşina olduğumuz Eclipse Ide barındıran bir geliştirme ortamından bahsedeceğim.Yazıda geçen yöntem  Mikhail Grigorev’e  ait ve isterseniz kaynakça da belirteceğim adresten orijinal sitesine de gözatabilir, ayrıca isterseniz bağışta bulunabilirsiniz.

İhtiyaçlarımız şöyle;

  1. Eclipse Ide for C/C++ , ben Windows (64 bit) sürümü kullanıyorum.32 bit te de sıkıntısız çalışıyor.Buradaki linkten indirebilirsiniz.
  2. Tabi ki Eclipse Ide için Java 8 runtime a ihtiyacımız var.Buradaki linkten indirebilirsiniz.
  3. Mingw. Buradaki linkten indirebilirsiniz.
  4. Unofficial Development Kit for Espressif ESP8266.Buradaki linkten indirebilirsiniz.
  5. Mingw için windows path ve Eclipse ilişkilendirmelerini içeren script.Buradaki linkten indirebilirsiniz.

Herşey hazırsa gelelim kuruluma. Öncelikle Java runtime kurulumunu tamamlıyoruz. (ayrıca anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum). Sonrasında indirdiğimiz Eclipse Ide yi c: dizinimize çıkartıyoruz. Dizin şu şekilde görünmeli (“C:\eclipse”) . Daha sonra Mingw kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Kurulumu çalıştırdığımızda karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor.

mingw1

-Install butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

mingw2

-Burada grafik arayüz ile kurulum isteyip istemediğimizi soruyor. Ben bu seçeneğe ihtiyaç duymadım sadece devam diyorum.

mingw3

-Bu ekran ile devam eden kurulumun bitmesini bekliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sıra “Unofficial Development Kit for Espressif ESP8266.” kurulumuna geldi. Şimdilik İngilizce olarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.( Çevirisini yapıyorum yakında Türkçe desteği ile de kurulum yapılabilecek.) İndirdiğimiz Espressif-ESP8266-DevKit-v1.0.9-x86.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Sadece ileri ileri diyerek kurulumu yapıyoruz zaten değiştirmemiz gereken bir seçenek ile gelmiyor kit oldukça basit. Sırada Mingw ayarları var. İndirdiğimiz “Espressif-ESP8266-DevKit-Addon.rar” dosyasını bir klasöre çıkardıktan sonra “install-mingw-package.bat” isimli dosyayı çalıştırıyoruz.(Neler dönüyor burada diye merak edenler notepad ile dosyayı açıp kontrol edebilir ). “Installing modules for MinGW completed.” uyarısını gördüğümüzde işlem tamamdır. Buradan sonra tek yapmamız gereken Eclipse Ide ye örnek projeleri import etmek. Bunun için Eclipse i açtıktan sonra soldaki Project Exlorer da sağ tıklayıp import dedikten sonra

Eclipse1

General sekmesi altındaki “existing project into workspace” seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Eclipse2

directory bölümüne resimdeki gibi “c:\Espressif\examples” klasörünü gösterdiğimizde aşağıdaki menüye örnek projeler geliyor. Hepsini işaretleyip finish butonuna tıklayıp bitiriyoruz. Karşımıza Eclipse Ide ile birlikte hazır geliştirme ortamı geliyor.

Eclipse3

Resimde Gördüğümüz gibi Make Target sekmesi altında projemizdeki  “all” butonuna tıkladığımızda proje derlenmeye balayacak ve consolde resimdeki gibi bir çıktı oluşacak.

Eclipse4

 

Bu firmware dosyamızın hazır ve modüle yüklenebilir olduğu anlamına geliyor.Eğer Makefile içerisinde resimdeki gibi doğru usb-ttl adaptör portu seçildiyse bootloader modundaki esp8266 ımıza flash butonuna tıklayarak yükleyebiliriz. Veya önceki yazıda Nuri Bey’in de bahsettiği şekilde nodemcu Flasher ile de bu iki firmware dosyamızı yükleyebiliriz.)

Eclipse5

Bu yazımızın sonuna geldik. Umarım yararlı olur. Sonraki yazılarımda sıfırdan yeni proje oluşturma, farklı açık kaynak projeleri ekleyip derleme ve kendi çalıştığım örnek projeler ile devam etmeyi düşünüyorum. İstek olursa linux üzerinde geliştirme ortamı kurulumu ile ilgili de bir makale de hazırlayabilirim. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, Nuri Bey’in bu yazıda bahsettiği Nodemcu açık kaynak geliştirilen bir proje.İlgili olanlar kodlara gözatıp geliştirmeye yardımcı olabilirler. esp8266 ile standalone çalıştırdığım birkaç örnek ile sonlanrıdayım yazıyı. Ayrıca soru yada öneride bulunmak isteyenler için iletişim bilgilerimi de paylaşıyorum. Ayrıca youtube üzerinde paylaştığım birkaç video da var.

 

Mehmet Bozkurt

bilgi@mbozkurt.com

Esp8266+hc-sr04+nokia5110 lcd(pcd8544)

IMG_6659

ESP8266 standalone web server ve tcp-to uart bridge (tamamen web tarayıcı üzerinden modülde çeşitli ayarlar yapılabiliyor.) (Sunucu kısmı açık kaynak gelişen bir proje ve html kısımda tasarımı bootstrap,css,javascript kullanarak hazırladım).

espBootstrap

Kaynakça:

1- www.http://programs74.ru/udkew-en.html

2- http://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=9&t=820

3- https://github.com/nodemcu/nodemcu-firmware